Na ostatnim posiedzeniu Krajowa Rada Sądownictwa zajęła stanowiska w dwóch ważnych dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości kwestiach – zatrudniania w sądach pracowników tymczasowych oraz działania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowania nominacyjnego sędziów. Obydwa stanowiska były krytyczne.
Niskie zarobki
Sytuację kadrową w sądach rada ocenia jako niepożądaną. Nie po raz pierwszy stwierdza, że liczba etatów dla asystentów sędziego i urzędników sądowych jest niewystarczająca, a zamrożenie płac pracowników sądów powszechnych powoduje odpływ tych o najwyższych kwalifikacjach. Dlatego sądy są zmuszone korzystać z pracy osób zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. Zdaniem KRS utrzymywanie takiej sytuacji może wpływać negatywnie na niezależność sądów.
Rada domaga się od Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia wewnętrznych procedur, które umożliwią sądom rzeczywisty wpływ na dobór pracowników zatrudnianych przez agencje. Za konieczne uważa również wprowadzenie mechanizmów zapewniających pracownikom tymczasowym minimalną stawkę za godzinę pracy, taką jaką mają zagwarantowaną ustawowo zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. „Akceptowanie odmiennych rozwiązań jest prawnie i społecznie oczywiście niepożądane” – kwituje rada.
System szwankuje
Drugie stanowisko KRS podsumowuje półrocze obowiązywania rozwiązań pozwalających wykorzystywać w procedurze obsadzania stanowisk sędziowskich systemu teleinformatycznego (Dz.U. z 2014 r. poz. 512). I jak się okazuje – są spore zastrzeżenia do jego działania. Skarżą się i kandydaci na sędziów, i osoby korzystające z systemu w sądach. Najczęściej występujące problemy to: nieprzyjmowanie bądź niezapisywanie wprowadzanych danych, przerwy w przesyle informacji, konieczność odzyskiwania danych. Kłopoty są również z dostępem do utworzonego konta.
„Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa powyższe może negatywnie wpłynąć na przebieg postępowania nominacyjnego, a nawet prowadzić do konieczności powtórzenia poszczególnych procedur na skutek np. ograniczenia obywateli w możliwości dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach” – stwierdza rada.
Dlatego zaapelowała do Ministerstwa Sprawiedliwości o pilne podjęcie działań zmierzających do usunięcia trudności, usprawnienia systemu i takiego jego przekształcenia, by działał w sposób przyjazny dla użytkowników i tym samym rzeczywiście usprawnił procedurę obsadzania stanowisk.