statystyki

Peerel w prawie cywilnym? Nie, ale szukamy nowoczesności

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk29.04.2015, 07:52; Aktualizacja: 29.04.2015, 12:28

Kodeks cywilny musi proponować stronom w miarę sprawiedliwy układ praw i obowiązków, który jednocześnie pozwala sprawnie prowadzić interesy. Kiedy to, co oferuje, jest nieprzydatne, rynek szuka własnych rozwiązań - mówi prof. Piotr Machnikowski.

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk: Pewien młody, wykształcony, z wielkiego miasta informatyk prowadzący własną firmę ostatnio powiedział: kodeks cywilny? Z 1964 r.? To relikt komuny! Skasować! Czy miał rację?

Piotr Machnikowski, profesor z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego: Nie. Do dziś w kodeksie cywilnym zostało bardzo niewiele przepisów, które mają peerelowski rodowód. Można raczej powiedzieć, że k.c. od początku swego obowiązywania był głęboko zakorzeniony w II Rzeczypospolitej. Wiele regulacji powieliło przecież przedwojenny kodeks zobowiązań albo jak prawo rzeczowe – czerpało z projektów, które przygotowała komisja kodyfikacyjna z lat 30., lecz nie ujrzały one światła dziennego z powodu wybuchu II wojny światowej.

DNJ: W takim razie, czy choćby z powodu upływu czasu tę kardynalną dla prawa prywatnego ustawę trzeba zastąpić nową, czy raczej należałoby ją dokładnie przejrzeć i precyzyjnie znowelizować?

PM: Zaskoczę panią, ale nie można dziś jeszcze odpowiedzieć na to pytanie. Naprawdę nie wiemy, czy za kilka lat będzie wprowadzony całkowicie nowy kodeks, czy tylko ten, który obowiązuje od początku 1965 r., zostanie obszernie znowelizowany. Niemniej jestem gorącym zwolennikiem obecnych prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego nad nową ustawą. Właśnie po to, żeby można było rzetelnie odpowiedzieć na pytanie: zmieniać czy wymieniać.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane