statystyki

Adwokat może być małżonkiem prezesa sądu

autor: Sławomir Wikariak23.04.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.04.2015, 08:33
prawnik; adwokat

.źródło: ShutterStock

Sędziowie nie muszą wyłączać się z tego powodu, że pełnomocnik jednej ze stron jest małżonkiem prezesa tego sądu, jeśli nie spotykają się z nim na stopie prywatnej.

W sprawie z powództwa jednego z funduszy inwestycyjnych pełnomocnikiem drugiej strony została adwokatka – prywatnie żona sędziego innego wydziału tegoż sądu i jednocześnie jego prezesa. Z tego względu fundusz składający pozew domagał się wyłączenia sędziów wchodzących do składu orzekającego i wyznaczenie innego niż Sąd Okręgowy w Rzeszowie sądu do rozpoznania tej sprawy.

Rzeszowski SO oddalił wniosek, uznając, że nie ma podstaw do wyłączenia sędziów. W złożonych przez nich oświadczeniach brakuje bowiem okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności. Sędziowie oświadczyli, że nie spotykają się na gruncie prywatnym z adwokatką reprezentującą pozwaną spółkę, a ponadto wielokrotnie orzekali wcześniej w sprawach, w których była ona pełnomocnikiem.

Fundusz złożył zażalenie od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Zwracał w nim uwagę, że w obecnym stanie prawnym wyłączenie sędziego jest możliwe na podstawie jakichkolwiek okoliczności mogących wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności. Sam fakt, że sędziowie orzekający w sprawie od lat znają męża pełnomocniczki, może w odbiorze społecznym wskazywać na to, że nie będą w stanie zachować obiektywizmu. Chodzi wszak o ich zwierzchnika, co tym bardziej może wzbudzać wątpliwości co do bezstronności składu orzekającego.

Autorzy zażalenia przyznawali, że ustawowy zakaz pełnienia funkcji sędziego w okręgu sądu, w którym ma siedzibę małżonek sędziego wykonujący zawód radcy prawnego lub adwokata, został dawno zniesiony. Jednocześnie jednak przywołali wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt II CSK), w którym stwierdzono, że w obecnym stanie prawnym tym bardziej małżonkowie powinni unikać sytuacji, które mogłyby dawać choćby pretekst do posądzenia sędziego o brak obiektywizmu.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • cogito(2015-04-24 00:55) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiście, że sędziowie mogą być stronniczy, gdy pełnomocnikiem jednej ze stron jest małżonek ich szefa (prezesa sądu). Przecież prezes nie byłby zachwycony, gdyby jego małżonek przerżnął sprawę. A kto z sędziów chce narażać się prezesowi?
  Tu chodzi o wątpliwości o stronniczość, a nie o pewność. Niezrozumiały jest raczej brak wątpliwości w takim przypadku.

  Odpowiedz
 • endriu(2015-11-16 19:24) Zgłoś naruszenie 00

  prawda, co pisze cogito a tak nie powinno być jeżeli już to sędzia powinien być przeniesiony na czasz sprawy
  wiadomo że w domu lub na spotkaniach sami coś ustalają

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane