statystyki

Odpowiedzialność za niesłuszne aresztowanie opiera się na zasadzie ryzyka

autor: Anna Krzyżanowska23.04.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.04.2015, 08:18
Młotek sędziowski

Młotek sędziowskiźródło: ShutterStock

Za niewątpliwie niesłuszne należy uznać każde tymczasowe aresztowanie oskarżonego, wobec którego postępowanie zostało następnie umorzone – orzekł Sąd Najwyższy na gruncie już dziś obowiązujących przepisów.

Jak wyjaśnił SN, niewątpliwa niesłuszność tymczasowego aresztowania, będąca – zgodnie z art. 552 par. 4 kodeksu postępowania karnego – podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa, występuje w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, ma miejsce wówczas, gdy tymczasowe aresztowanie zastosowano z naruszeniem przepisów. Po drugie, gdy co prawda w świetle okoliczności znanych w chwili zastosowania tymczasowego aresztowania może być ono oceniane jako słuszne, niemniej w świetle całokształtu okoliczności sprawy – w szczególności treści końcowego orzeczenia – okaże się, że stosowanie tego środka było zbędne. Jest tak dlatego, że odpowiedzialność Skarbu Państwa z tego tytułu opiera się na zasadzie ryzyka.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane