Izba krakowska zwróciła się do NRA z prośbą o podjęcie działań zmierzających do utworzenia list adwokatów, które byłyby dostępne we wszystkich jednostkach policji. Tak, aby każdy z zatrzymanych mógł z nich skorzystać, szczególnie w ciągu pierwszych 48 godzin.

W swoim stanowisku izba wskazuje, że procedura karna nie zawiera skutecznych instrumentów dostępu do adwokata na etapie zatrzymania przez organy ścigania, w ciągu pierwszych 48 godzin.

A takie osoby pomimo, iż z reguły nie posiadają statusu podejrzanego, ani oskarżonego również mają prawo do obrony.

W pierwszych godzinach organy ścigania dokonują z reguły wstępnego przepytania zatrzymanego, co znajduje później odzwierciedlenie w tzw. notatkach służbowych. Które niejednokrotnie stanowią także element akt sprawy. Tego rodzaju czynności odbywają się zwykle bez obecności adwokata. Praktyka pokazuje, że zatrzymany zwykle nie żąda kontaktu z prawnikiem, bowiem zwykle nie mam do niego telefonu. W konsekwencji oznacza to, że uprawnienie to jest iluzoryczna.

Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, osoby zatrzymane powinny mieć udostępnioną listę adwokatów, z której będą mogli wybrać prawnika, a on niezwłocznie pojawi się na komisariacie.

PS/źródło: ORA w Krakowie