statystyki

Dyrektor zakładu zamkniętego nie może limitować rozmów telefonicznych

autor: Piotr Szymaniak22.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 22.04.2015, 08:42
Internet telefon

W ocenie RPO sama kontrola nie budzi zastrzeżeń, jednak jako że stanowi ingerencję w prawa i wolności obywatelskie, przepisy, na podstawie których jest przeprowadzana, powinny być wyraźnie określone w ustawieźródło: ShutterStock


Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wczoraj szereg przepisów regulujących wykonywanie kary w zakładach psychiatrycznych i w zakładach leczenia odwykowego. Obostrzenia przewidziane w regulaminach organizacyjno-porządkowych zostały – zdaniem TK – wydane z naruszeniem prawa.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego Minister Zdrowia został upoważniony (na podstawie art. 201 par. 4 k.k.w.) do wydania rozporządzenia określającego regulaminy organizacyjno-porządkowe dla poszczególnych rodzajów zakładów. I rzeczywiście, w rozporządzeniu w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających oraz składu, trybu powoływania i zadań komisji psychiatrycznej do spraw środków zabezpieczających (Dz.U. z 2014 r. poz. 599) minister określił regulaminy dla zakładów wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia. Jednak w przypadku zakładów o podstawowym stopniu zabezpieczenia – na podstawie par. 10 ust. 4 rozporządzenia – minister scedował obowiązek stworzenia takiego regulaminu na dyrektorów tych placówek.

Trybunał przychylił się wczoraj do wniosku rzecznika praw obywatelskich, który wskazywał, że taka subdelegacja ustawowa jest niedopuszczalna i z tego względu niezgodna z art. 92 ust. 2 konstytucji. Z innych – również proceduralnych – powodów trybunał uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy załącznika nr 6 do wspomnianego rozporządzenia. Określają one m.in. zasady przeprowadzania kontroli osobistej oraz pozwalają na limitowanie czasu rozmów telefonicznych.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane