statystyki

Wicepremier PRL znów odpowie przed sądem

17.04.2015, 13:48; Aktualizacja: 17.04.2015, 14:05

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację prokuratora i uchylił zaskarżony wyrok sądu apelacyjnego, który uniewinnił wicepremiera Stanisława Kociołka od zarzutu popełnienia przestępstwa w związku z jego kierowniczą rolą w tłumieniu protestów robotniczych na wybrzeżu w grudniu 1970 r.

Reklama


Oznacza to, że sprawa zostanie ponownie rozpoznana przez Sąd Okręgowy w Gdańsku, który w kwietniu 2013 r. uznał, że materiał dowodowy nie wykazał, że działania 81-letniego dziś Kociołka przyczyniły się do tragedii. Sędzia Agnieszka Wysokińska-Walczak powiedziała wówczas, że "w świadomości społecznej utrwaliło się przekonanie, że robotnicy poszli do pracy 17 grudnia na skutek przemówienia wicepremiera Kociołka. Należy wyraźnie podkreślić, że przemówienie nie miało na celu nakłonienie robotników do przyjścia do pracy, ale do podjęcia pracy". Jednocześnie podkreśliła, że mimo protestów robotnicy przychodzili do stoczni codziennie (nawet jeśli część odmawiała pracy), co oznacza, że nie można mówić o związku między przemówieniem wicepremiera a masakrą w Gdyni.W czerwcu 2014 r. wyrok sądu I instancji podtrzymał sąd odwoławczy.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama