statystyki

HFPC: Prezes sądu musi mieć stabilną sytuację

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2015, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2015, 10:41
prawo, sąd, sprawiedliwość

Nieusuwalność sędziów jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa - twierdzi fundacjaźródło: ShutterStock

 „Wszelkie przypadki daleko idącej ingerencji organów władzy w sferę niezawisłości sędziowskiej powinny być traktowane z podejrzliwością i muszą być uzasadnione istnieniem szczególnie istotnych interesów publicznych” – czytamy w opinii, jaką Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) wydała w związku z toczącą się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) sprawą Andras Baka przeciwko Węgrom.

Reklama


Andras Baka jest byłym już prezesem węgierskiego Sądu Najwyższego. Miał pełnić tę funkcję do 2015 r., gdyż w 2009 r. został wybrany na trwającą sześć lat kadencję. Jednak na skutek zmian w konstytucji z 2011 r. oraz przekształcenia SN w nowy organ (Kurię) został pozbawiony tej funkcji. Zgodnie z nową procedurą osoba ubiegająca się o urząd prezesa Kurii powinna mieć co najmniej pięć lat stażu w zawodzie sędziego na Węgrzech. To automatycznie wykluczało Andrasa Bakę z procedury konkursowej, gdyż większość swej kariery spędził on w ETPC. Zdaniem samego zainteresowanego miało zaś być karą za jego krytyczne uwagi na temat uchwalonych przez węgierski parlament zmian w ustroju sądów.

Andras Baka zwrócił się więc do ETPC. Ten pod koniec maja 2014 r. przyznał rację skarżącemu. Stwierdził, że doszło do naruszenia zagwarantowanej w art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który gwarantuje każdemu prawo do sądu. Baka został tego prawa pozbawiony, gdyż nie mógł zaskarżyć decyzji o odwołaniu. A to dlatego, że został pozbawiony funkcji na skutek zmian w konstytucji. Węgierski rząd odwołał się jednak od tego rozstrzygnięcia, na skutek czego sprawa trafiła do Wielkiej Izby Trybunału i ma zostać rozpatrzona już w czerwcu.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane