statystyki

HFPC: Prezes sądu musi mieć stabilną sytuację

autor: Małgorzata Kryszkiewicz16.04.2015, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2015, 10:41
prawo, sąd, sprawiedliwość

Nieusuwalność sędziów jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa - twierdzi fundacjaźródło: ShutterStock

 „Wszelkie przypadki daleko idącej ingerencji organów władzy w sferę niezawisłości sędziowskiej powinny być traktowane z podejrzliwością i muszą być uzasadnione istnieniem szczególnie istotnych interesów publicznych” – czytamy w opinii, jaką Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) wydała w związku z toczącą się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC) sprawą Andras Baka przeciwko Węgrom.

Andras Baka jest byłym już prezesem węgierskiego Sądu Najwyższego. Miał pełnić tę funkcję do 2015 r., gdyż w 2009 r. został wybrany na trwającą sześć lat kadencję. Jednak na skutek zmian w konstytucji z 2011 r. oraz przekształcenia SN w nowy organ (Kurię) został pozbawiony tej funkcji. Zgodnie z nową procedurą osoba ubiegająca się o urząd prezesa Kurii powinna mieć co najmniej pięć lat stażu w zawodzie sędziego na Węgrzech. To automatycznie wykluczało Andrasa Bakę z procedury konkursowej, gdyż większość swej kariery spędził on w ETPC. Zdaniem samego zainteresowanego miało zaś być karą za jego krytyczne uwagi na temat uchwalonych przez węgierski parlament zmian w ustroju sądów.

Andras Baka zwrócił się więc do ETPC. Ten pod koniec maja 2014 r. przyznał rację skarżącemu. Stwierdził, że doszło do naruszenia zagwarantowanej w art. 6 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, który gwarantuje każdemu prawo do sądu. Baka został tego prawa pozbawiony, gdyż nie mógł zaskarżyć decyzji o odwołaniu. A to dlatego, że został pozbawiony funkcji na skutek zmian w konstytucji. Węgierski rząd odwołał się jednak od tego rozstrzygnięcia, na skutek czego sprawa trafiła do Wielkiej Izby Trybunału i ma zostać rozpatrzona już w czerwcu.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane