Usprawnienie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej, a także efektywniejsze odzyskiwanie mienia pochodzącego z tych przestępstw – to główne cele programu na najbliższe pięć lat, będącego efektem współpracy MSW, MF i Prokuratury Generalnej.
– Tylko silne państwo jest w stanie skutecznie reagować na nieuczciwe praktyki ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych – mówi Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w MSW dodając, że przestępczość białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa.
Według resortu do sektorów najbardziej zagrożonych tego rodzaju przestępczością należą branża paliwowa, tytoniowa, spirytusowa oraz bankowa. Najdotkliwszą metodą walki z tym zjawiskiem jest zaś odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw. Według danych policji utrzymuje się stały wzrost w liczbie zabezpieczeń majątkowych w prowadzonych postępowaniach: w 2014 r. kwota tych zabezpieczeń była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2009 r. (ponad 670 mln zł w 2014 r. i ponad 270 mln zł w 2009). Od 2009 roku systematycznie spada natomiast liczba osób podejrzanych przez policję o przestępstwa gospodarcze. W 2013 roku osiągnęła ona najniższy poziom od ponad 10 lat i wyniosła ponad 40 tys. osób.
Zdaniem MSW spadek tej liczby, przy wzroście liczby stwierdzonych przestępstw gospodarczych, może świadczyć o tym, że są one coraz bardziej złożone.