Zgodnie z projektem przyjętym 14 kwietnia przez radę ministrów pomocy prawnej będą udzielać adwokaci i radcowie prawni, a w punktach prowadzonych (połowa wszystkich) przez organizacje pozarządowe - także doradcy podatkowi i absolwenci prawa bez tytułów zawodowych.

Program "Prawo dla każdego" ma realizować obietnicę wyrównywania szans w dostępie do pomocy prawnej, zawartą w expose premier Ewy Kopacz. Osoby uprawnione do uczestnictwa w programie (osoby, które ukończyły 75. rok życia, rodziny wielodzietne, beneficjenci pomocy społecznej, kombatanci i weterani oraz osoby zagrożone lub poszkodowane katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną) będą mogły zwrócić się do jednego z 1524 punktów pomocy (minimum 2 w każdym powiecie). Połowa z nich ma być prowadzona przez organizacje pozarządowe.

Osoby uprawnione będą mogły otrzymać porady na etapie przedsądowym w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz spraw rodzinnych, a także prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Oprócz nieodpłatnej pomocy prawnej program obejmuje także stworzenie ogólnopolskiej infolinii, dzięki której wszyscy będą mogli uzyskać aktualne informacje na temat obowiązujących aktów prawnych, sposobach otrzymania pomocy dotyczącej danego problemu prawnego oraz jego uregulowania. Ostatnim elementem projektu jest edukacja prawna, w ramach której przy współpracy z organizacjami pozarządowymi będą realizowane działania na rzecz pogłębiania świadomości prawnej obywateli.