statystyki

Zobowiązania spółki mogą się stać długami członków zarządu

autor: Bartosz Jaśkowiak, Tomasz Kaczorowski, Adam Puchacz14.04.2015, 10:50; Aktualizacja: 14.04.2015, 11:43

? OPIS SYTUACJI: Dystrybutor kosmetyków Afrodyta sp. z o.o. od ponad roku ma coraz większe problemy z płynnością finansową. Przyczyną narastających kłopotów jest utrata kilku odbiorców produktów na terenie kraju. Trudną sytuację pogłębiło to, że jeden z kontrahentów firmy (również odbiorca) ogłosił upadłość swojej firmy, nie regulując wobec spółki zobowiązań na kwotę niemal 1 mln zł. W najbliższym czasie Afrodyta nie może liczyć na odzyskanie należności, ponieważ z informacji uzyskanych od syndyka upadłego wynika, że majątek kontrahenta nie wystarczy na pokrycie więcej niż 10 proc. zgłoszonych w postępowaniu wierzytelności.

W związku z brakiem płynności Afrodyta sp. z o.o. od pół roku zalega z płatnościami wobec innych kontrahentów. Jej całkowite zadłużenie wynosi już ponad 1,5 mln zł. Jeden z wierzycieli – spółka Harmonia, wobec której zobowiązania są największe – poinformował niedawno zarząd Afrodyty, że przygotowuje już pozew sądowy w tej sprawie, a dodatkowo zgłosi spółkę do rejestru dłużników.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją zarząd Afrodyty zorganizował spotkanie, podczas którego dyrektor finansowy ma przedstawić propozycje działań, które mogą poprawić sytuację firmy. Zarząd, w którego skład wchodzi czworo członków zajmujących się różnymi aspektami prowadzonej działalności spółki, rozważa możliwe scenariusze, nie wykluczając również redukcji załogi, wzięcia kredytu lub sprzedania części majątku spółki (czego jednak firma woli uniknąć). Zarząd chce także dowiedzieć się dokładnie, jakie są potencjalne konsekwencje niespłacenia ciążącego na spółce zadłużenia – zarówno dla spółki, jak i dla samych członków zarządu. Jeden z wierzycieli oświadczył bowiem, że jeżeli będzie trzeba, to wyegzekwuje spłatę zobowiązania nawet z prywatnych majątków założycieli spółki.

W spotkaniu udział biorą: współzałożyciel spółki i prezes zarządu – Jan Nowacki, współzałożyciel spółki i wiceprezes – Wojciech Cichocki, członek zarządu i dyrektor finansowy w spółce – Stanisław Walczak (na stanowisku od trzech miesięcy, po odejściu z firmy poprzedniego dyrektora finansowego – Andrzeja Gradowskiego), członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju – Marta Kowalska. Na spotkanie zaproszony został również prawnik doradzający zarządowi – Sebastian Marcinkowski.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Patrycja Dados - McCarthy & Taggart Group(2015-06-25 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z art. 299 k.s.h. członkowie zarządu spółki z o.o. mogą odpowiadać za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja z majątki spółki okaże się bezskuteczna. Więcej na ten temat na naszym blogu: http://mctgroup.eu/blog/jaka-forma-prawna-dla-firmy-czyli-co-powinienes-wiedziec-o-spolce-z-o-o/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane