Orzeczenie
Niektóre dokumenty wytwarzane przez audytorów wewnętrznych w trakcie prowadzenia przez nich czynności w urzędach, jak np. sprawozdanie z zadania audytowego, powinny być uważane za informację publiczną i dostępne dla opinii społecznej. Inne, mające charakter czysto roboczy i wewnętrzny, nie będą upubliczniane – stwierdził wczoraj Trybunał Konstytucyjny.
Rozstrzygnięcie zapadło w wyniku wniosku zgłoszonego do TK przez rzecznika praw obywatelskich, który domagał się uznania przez Trybunał, że art. 284 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.) jest niezgodny z art. 61 ust. 1, 2 i 3 oraz 31 ust. 3 konstytucji.
Zgodnie z zaskarżonym przepisem dokumenty wytworzone przez audytora wewnętrznego w trakcie przeprowadzania audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych nie stanowią informacji publicznej. Nie są więc udostępniane zainteresowanym obywatelom. Natomiast w myśl ustępu pierwszego art. 284 za informację publiczną uważane są wyłącznie plan audytu oraz sprawozdanie z jego wykonania.
RPO argumentował, że zaskarżony przepis stanowi nieproporcjonalne ograniczenie konstytucyjnego prawa do informacji. Podkreślał, że ujawnienie obywatelom wyników audytu może wpłynąć korzystnie na audytora, który mając świadomość kontroli społecznej efektów jego pracy, dołoży większej staranności przy realizacji zadań. Stanowisko rzecznika poparli prokurator generalny i minister finansów, natomiast przeciw byli przedstawiciele Sejmu.
Trybunał przychylił się do stanowiska wnioskodawcy. W ustnym uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Stanisław Biernat wskazał, że zaskarżony przepis w sposób niedopuszczalny ogranicza dostęp do informacji o działaniach władzy. Tym samym narusza istotę konstytucyjnego prawa do informacji. Wątpliwości TK wzbudziło jednak to, że gdy po uchyleniu ustępu drugiego art. 284 pozostanie w mocy ustęp pierwszy. – Być może w tym zakresie potrzebna byłaby interwencja ustawodawcy i określenie szczegółowych zasad dostępu do informacji publicznej – zaznaczył sędzia Stanisław Biernat.
Zdanie odrębne wobec orzeczenia zgłosił sędzia Marek Kotlinowski. Przepis uznany za niekonstytucyjny przestanie obowiązywać z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
ORZECZNICTWO
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 kwietnia 2015 r., sygn. K 14/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia