8 kwietnia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, która przewiduje m.in. anonimizację danych dotyczących miejsca zamieszkania i pracy osób przesłuchiwanych w postępowaniu karnym.

Regulacje umożliwiają także odbywanie przesłuchań w formie wideokonferencji. Co więcej, świadek lub pokrzywdzony dzięki nowym przepisom w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia będą mogli uzyskać pomoc na czas czynności procesowych, ochronę osobistą bądź pomoc w zmianie miejsca pobytu oraz środki finansowe na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, w tym mieszkania i opieki zdrowotnej.

Ustawa przewiduje również powołanie koordynatorów działań policji odpowiedzialnych za kwestie związane z ochroną świadków i pokrzywdzonych. Do ich zadań będzie należało m.in.: zapewnienie współdziałania jednostek policji w udzielaniu i zapewnianiu pomocy i ochrony, gromadzenie informacji o ewentualnych zagrożeniach dla takich osób oraz zapewnienie pomocy psychologicznej.

Zgodnie z przepisami decyzja o udzieleniu ochrony będzie podejmowana na wniosek zainteresowanego sądu lub prokuratury i za zgodą samego świadka. Natomiast o przyznaniu ochrony postanowi komendant policji maksymalnie w ciągu dwóch tygodni.