statystyki

Sędziowie wygrywają procesy o wyższe stawki awansowe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.04.2015, 00:00

Sądy odwoławcze utrzymują zapadłe w I instancji wyroki przyznające sędziom sądów okręgowych wyższe stawki awansowe. W zeszły czwartek bydgoski SO w tego typu sprawie podzielił argumenty sędziów z Torunia. Wyrok jest prawomocny, choć powodowie spodziewają się zaskarżenia go do Sądu Najwyższego.

Reklama


Procesy toczą się, gdyż w 2009 r. weszła w życie nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2009 r. nr 56, poz. 459 – dalej u.s.p.), na skutek której część sędziów młodszych stażem zarabia obecnie więcej niż ich starsi koledzy. Chodzi konkretnie o art. 10 ust. 2 noweli, zgodnie z którym uwzględnienie ogólnego stażu pracy nie może stanowić podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego sądu okręgowego w stawce szóstej i siódmej, a w przypadku sędziego sądu apelacyjnego – w stawce dziewiątej i dziesiątej. Część zainteresowanych poczuła się więc niesprawiedliwie potraktowana przez ustawodawcę i zaczęła domagać się wyrównania pensji od swoich pracodawców, czyli prezesów sądów. Ci albo szli na ugody, albo odmawiali wyrównania. W tym drugim przypadku sędziowie wnosili pozwy do sądów pracy.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama