Ewa i Robert są parą. Przed przyjazdem do Warszawy na studia złożyli podanie o wspólny pokój w akademiku. Odmówiono im, gdyż regulamin domu studenckiego zezwala na dzielenie pokoju tylko małżeństwom, wymagając stosownego dokumentu. Czy jest to zgodne z prawem — pytają studenci
Ustawa o szkolnictwie wyższym zezwala uczelniom na prowadzenie domów studenckich. Przepisy mówią przy tym jedynie, że student może ubiegać się o miejsce w akademiku dla siebie lub o pobyt w jednym pokoju z rodziną (małżonką i dzieckiem), określają pierwszeństwo w przyznawaniu w nim miejsc i kwestie stypendium socjalnego. Nie wspominają, a tym bardziej nie zakazują mieszkania w jednym pokoju domu studenckiego osobom bez ślubu. Tymczasem w regulaminach wielu uczelni taki zakaz figuruje. Jest to tym bardziej sprzeczne z przepisami, gdyż każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w tę sferę. O tym, że nikogo nie można zmusić do tego, czego prawo mu nie nakazuje, stanowi Konstytucja RP, ale również Europejska Konwencja Praw Człowieka, która od przeszło 20 lat obowiązuje również w Polsce. Możemy też mówić o naruszeniu dóbr osobistych, bo wolność i życie prywatne do tych wartości należą, o czym traktują odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi osoba, której dobra osobiste zostały naruszone, może żądać usunięcia jego skutków.
Dlatego Ewa i Robert mają prawo, a wręcz obowiązek nalegać na wspólny pokój w akademiku. Warto dodać tylko jedno. Szkoły wyższe zamieszczają wyżej opisywany punkt w regulaminach nie tylko z powodów moralnych. Wielokrotnie bowiem po rozstaniu się pary w czasie trwania roku szkolnego pojawiał się problem zakwaterowania dla jednej ze stron. Dlatego Robert i Ewa mogliby zaproponować podpisanie deklaracji, że w razie rozstania samodzielnie rozwiążą kwestie lokalowe.
Podstawa prawna
Art. 23 i 24 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93). Art. 31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483). Art. 8 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 (Dz.U. z 1993 r. nr 61, poz. 284 oraz Dz.U. z 1998 r. nr 147, poz. 962). Art. 14, art. 173 ust. 2 i 3, art. 185 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2005 r. nr 164, poz. 1365).