statystyki

Przepisy o referendach zbada trybunał

autor: Karolina Topolska01.04.2015, 07:25; Aktualizacja: 01.04.2015, 10:18

W regulacjach dotyczących przeprowadzania referendów ogólnokrajowego i lokalnego brakuje możliwości wniesienia skargi o wznowienie postępowania w przypadku wystąpienia przez obywatela do sądu w związku z podaniem nieprawdziwych informacji w kampanii referendalnej.

Tak uważa prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, która w związku z tym skierowała wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą art. 35 ustawy o referendum lokalnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 706) oraz art. 44 ustawy o referendum ogólnokrajowym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 318) w zakresie, w jakim wyłączają one dopuszczalność wznowienia postępowania. Powyższe przepisy wskazują, że każdy, czyjego prawa dotyczy wynik postępowania, może wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia, w którym sąd ten może zakazać rozpowszechniania nieprawdziwych informacji zawartych w materiałach kampanii referendalnej (zamieszczonych m.in. na plakatach, ulotkach, w hasłach i wypowiedziach).


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane