Sprawy obywatelskie
Polak będzie mógł liczyć na pomoc konsula m.in. w razie poważnego wypadku lub ciężkiej choroby, aresztowania lub zatrzymania, stosowania wobec niego przemocy, a także konieczności nagłego powrotu do Polski w razie braku środków finansowych. Przewiduje to projekt nowej ustawy – Prawo konsularne, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów. Zastąpi ona obowiązującą ustawę z 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 389), która choć przewidywała obowiązek udzielenia pomocy konsularnej, to nie wskazywała konkretnych przypadków, kiedy powinno to nastąpić.
Ponadto konsulowie będą musieli interweniować w przypadku dyskryminacji lub traktowania polskich obywateli w sposób niezgodny ze standardami praw człowieka. Projekt zobowiązuje ich do działania na rzecz wzmacniania współpracy gospodarczej, naukowej, technicznej i kulturalnej między Polską a państwem przyjmującym. Nową ich funkcją będzie promocja języka polskiego.
Ustawa ureguluje również postępowanie przed konsulem w sprawach obywateli oraz kwestie pobierania opłat konsularnych. Dotychczas zawarte były one w rozporządzeniach i zarządzeniach.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy trafi do Sejmu
W czym może pomóc konsul GazetaPrawna.pl