statystyki

Jakie obowiązki ma obywatel, kiedy wybucha wojna

autor: Artur Radwan18.03.2015, 19:00
Czy ze względu na stanowisko, można uniknąć wojska?

Czy ze względu na stanowisko, można uniknąć wojska?źródło: ShutterStock

W razie ogłoszenia powszechnej mobilizacji lub wybuchu wojny niemal każdy obywatel może zostać wezwany do służby. Ograniczeniem mogą być jedynie wiek, zajmowane stanowisko lub stan zdrowia. Co więcej, armia może zająć budynki mieszkalne, a także prywatne samochody. Od tych obowiązków nie można się uchylać.

Reklama


Reklama


Czy student może zostać powołany do armii?

Jestem na drugim roku studiów filozofii. Gdy miałem 19 lat, obowiązkowo stawiłem się do kwalifikacji wojskowej. Tam otrzymałem najlepszą kategorię zdolności do służby, czyli A, i zostałem przeniesiony do rezerwy. Czy w razie wybuchu wojny mógłbym być wezwany do wojska?

TAK

Taka możliwość istnieje zarówno w razie ogłoszenia mobilizacji, jak i w czasie wojny. Wtedy osoby uznane za zdolne do służby wojskowej mogą być w każdym czasie powołane do czynnej służby wojskowej. Co więcej, jeśli kwalifikacje studenta byłyby szczególnie przydatne, to w pierwszej kolejności będzie objęty mobilizacją.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • a za co miałbym się bić?????(2015-03-19 05:14) Odpowiedz 00

    Ma obowiązek zwiewać stąd czym prędzej.
    Rządy tego kraju od 20 lat traktują nas jak chłopów pańszczyźnianych, których istnienie tłumacyz jedynie praca od świtu do nocy za miskę zupy, po to aby władza i ich ziomy pławiła się w luksusach.
    Gdyby ktoś znał historię, to by wiedział, że chłopi pańszczyźniani w wojnach swoich panów nie uczestniczyli, bo to nie była ich sprawa. Czy jeśli wróg zarąbał w bitwie ich pana - to czy było to ich zmartwienie. Co najwyżej wyzyskiwacze się zmienili, a często gorzej już być nie mogło.
    Komorowski, Sikorkski, Kopaczowa, Kwaśniewski, Kulczyk...etc...etc... Oni mają interes w bronieniu tego co jest. Mnie natomiast nic tu nie wiąże. W razie wojny pakuję walizke i w nogi. A że za granicę mam niedaleko, to zdażę.

  • Ol(2015-03-19 07:08) Odpowiedz 00

    Niech dadzą Polakom broń a Rudego i Żyrandola już nie bedzie. Może nic nie zyskają ale kilku gadów się pozbęda.
    Wiem jedno ,bronić majatków tych zlodziei i oszustow nie zamierzam a to oznacza że władza wie o tym i nie da broni gdyż wie że w Polsce szybko wybuchla by rewolta.

  • EWA(2015-03-19 08:18) Odpowiedz 00

    Jakie obowiązki ma państwo wobec obywatela?
    Państwo demokratyczne ma obowiązek reprezentowania woli obywateli!
    Czy państwo polskie reprezentuje wolę obywateli? NIE!
    Czy państwo polskie raczyło zapytać obywateli, czy zechcą walczyć za banderowską Ukrainę? NIE!
    Czy państwo polskie troszczy się o bezpieczeństwo, pracę, ochronę zdrowia, dobrobyt obywateli? NIE!

    Kto zezwolił władzom, które mają być TYLKO reprezentantami woli obywateli, na prowadzenie polityki (cha, cha) zagranicznej prowadzącej do wojny w imię obcych interesów?
    Dlaczego w Czechach, na Węgrzech, ani w państwach zachodnich nie ma sraczki wojennej?

    Uprzejmie przypominam tzw. "politykom", że obywatele NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ TYPÓW, KTÓRZY REALIZUJĄ POLITYKĘ OBCYCH PAŃSTW!

  • czarny(2015-03-19 08:46) Odpowiedz 00

    Obywatel ma obowiązek niestawiania się na wezwanie rządzącej od 1989 r bandy zdrajców i sprzedawczyków.
    Obywatel ma obowiązek ochrony swojego życia przed w/w bandą.

  • Polak(2015-03-22 13:43) Odpowiedz 00

    Patriotyzm został zamordowany przez polityków,sedziów i cała tą bande ja nie mam zamiaru za nich ginąć jak coś to wiura z rodziną z tąd i moge nie wraćać

  • StAAbrA(2015-03-19 14:09) Odpowiedz 00

    Nakaz na pozwie , dwa grosze od łanu - i wojna .
    Takie są obowiązki obywatela .
    Niewolnik może to olać .

  • W. K......(2015-03-20 14:15) Odpowiedz 00

    Z przyjemnością przeczytałem dobre i trafne komentarze i wiem co robić !

  • taka jest prawda(2015-03-19 17:15) Odpowiedz 00

    jak to jaki ma oboiązek.. no przeciez Kppacz powiedziała.. w razie wojny zamykamy sie w domu... prawda glupki z PO?

  • Leśniczy M.(2015-03-18 19:32) Odpowiedz 00

    Jakie obowiązki ma obywatel, kiedy wybucha wojna? Obywatel ma obowiązek powstrzymania się od wyjścia ze schronu przez co najmniej 30 dni, tj. do czasu całkowitego ustania opadu radioaktywnego.

  • wynalazca(2015-03-18 19:48) Odpowiedz 00

    Hehehe,obywatel ma obowiązek chronić własną i rodziny pupę i uciec jak najdalej od wariatów z karabinami i postrzelonych polityków a kto mu tego zabroni to strzelić mu w łeb

  • Obywatel ma obowiązek(2015-03-18 19:52) Odpowiedz 00

    pogonić ryżą bandę z PO z Polski.

  • D.K.(2015-03-18 20:11) Odpowiedz 00

    Obywatel ma obowiązek oglądać wszystkich wariatów z Wiejskiej, odzianych w mundury na pierwszej lini ognia.

  • generał Rokossowski(2015-03-18 20:22) Odpowiedz 00

    Obywatel ma obowiązek - stania na froncie za plecami złodziei majątku społecznego jaj i ich POmocnikami .
    Każdy szabrownik jego rodzina oraz wszelkiej maści dalsi i bliżsi znajomi wini pierwsi ginąć za okradzioną
    przez nich ojczyznę .

  • Marko(2015-03-18 22:04) Odpowiedz 00

    Ograniczeniem powołania może być wiek, stan zdrowia i ZAJMOWANE STANOWISKO. Ale jaja. "Patrioci" typu polityk,poseł itp, najbardziej winni ewentualnej wojence będą zwolnieni z patriotycznego obowiązku?

  • BYŁY ŻOLNIERZ(2015-03-18 22:57) Odpowiedz 00

    JA MAM W DUPIE OBOWIĄZEK NADSTAWIANIA GŁOWY ZA RZĄDZĄCYCH. ROZKRADLI POLSKĘ A TERAZ CHCĄ JAK W 1939 BY WALCZYĆ. nATYCHMIAST KUPUJĘ BROŃ I STRZELAM DO YCH, KTÓRZY PRZYJDĄ PO MNIE.

  • KRZYŚ(2015-03-18 23:26) Odpowiedz 00

    Na pierwszej lini frontu widzę 430 POSŁÓW , senatorów , sędziów , prokuratorów , policjantów , wyszkolonych nad wyraz pracowników wszelkich słóżb ABW , CBA , strażników miejskich , policjantów WSZYSTKICH URZĘDNIKÓW. Bujają się na narodzie to niech BRONIĄ SWOICH CHLEBODAWCÓW . Przywódctwo tej armii oddał bym TUSKOWI .