Orzeczenie
Wymogi, które ustala gmina dla przedsiębiorców mających zajmować się prowadzeniem schronisk dla bezdomnych zwierząt, mogą dotyczyć wyłącznie kwestii dających się zweryfikować na etapie wydawania zezwolenia – uznał wojewoda mazowiecki.
Jednostka samorządu terytorialnego ustala wymagania, które powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych. Tylko właściciel firmy który sprosta postawionym wymogom, może otrzymać zezwolenie wydawane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), o czym stanowią art. 7 i 9 ustawy 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399).
Tak też zrobiła Rada Gminy Wiązowna, jednak źle zinterpretowała delegację do podjęcia uchwały. Określając wymogi, rada zbyt mocno wybiegła w przyszłość. „Omawiana uchwała (w sprawie wymogów – red.) jest kierowana do podmiotów, które dopiero zamierzają podjąć na danym terenie działalność” – zwrócił uwagę wojewoda mazowiecki badający legalność uregulowań przyjętych przez radnych z Wiązowny. W praktyce oznacza to, że gmina może stawiać tylko takie wymogi, które przedsiębiorca może spełnić na etapie ubiegania się o zezwolenie.
„Określenie innych wymagań, a w szczególności tych, które dotyczą obowiązków przedsiębiorcy w czasie wykonywania działalności już po uzyskaniu zezwolenia, wykracza poza delegację” – dodał wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym kwestionującym legalność uchwały.
Rada Wiązowny zapisała w uchwale, że przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie musi dysponować odpowiednio przygotowanym i przeszkolonym personelem. Organ nadzoru zauważył, że firma, która nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia biznesu, nie zatrudnia przecież pracowników.
Radni stwierdzili także, że przedsiębiorca powinien posiadać decyzję powiatowego lekarza weterynarii stwierdzającą spełnianie warunków na prowadzenie działalności związanej ze zwierzętami. Lekarz może jednak wydać taką decyzję jedynie tym przedsiębiorcom, którzy wcześniej uzyskali zezwolenie na wykonywanie działalności od organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego.
ORZECZNICTWO
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 3 marca 2015 r., nr LEX-I.4131.21.015.BB. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia