statystyki

Prokuratorzy obawiają się dyscyplinarek za uniewinnienia

autor: Ewa Ivanova12.03.2015, 07:41; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:24
Nic nie działa bardziej na wyobraźnię prokuratorów jak sugestia o dyscyplinarkach.

Nic nie działa bardziej na wyobraźnię prokuratorów jak sugestia o dyscyplinarkach.źródło: ShutterStock

Nowela kodeksu postępowania karnego spowoduje znaczący wzrost wyroków oczyszczających z zarzutów. To niekorzystnie wpłynie na statystyki

Reklama


Reklama


Czy wszystko zostanie złożone na karby nowej filozofii procesu? Czy też odwrotnie: wzrost wskaźnika uniewinnień będzie odbierany jako klęska prokuratury i stanie się powodem do szukania winy po stronie prokuratorów i wyciągania konsekwencji służbowych i dyscyplinarnych?


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Witold(2015-03-12 08:18) Odpowiedz 00

    I słusznie, oskarżenie niewinnego człówieka nie może pozostawać bezkarne.

  • u(2015-03-13 08:05) Odpowiedz 00

    nawet poza stała niezłą kasą i pewnymi przywilejami związki zawodowe są w tej firmie i podają, że chyba bronią, to może być pewien „luksus”, w innych zawodach min prokuratorom raczej niestety obojętne co się dzieje, nie słychać postulatów choćby o przyznanie różnych świadczeń w ramach solidarności skłócanego i ubożejącego społeczeństwa, chyba że są zastraszani, a nie powinni, bez sugestii, ale jak „kraść” to dużą kasę, najlepiej milion na „skromny”rozwój firmy i jako takie życie, jednak „koryto” choć wbrew pozorom, niektórym przekazom coraz węższe, to nadal bardzo liczne i zamknięte.

  • Grubelek(2015-03-12 08:46) Odpowiedz 00

    Nareszcie do Sądu zaczną trafiać sprawy mocne dowodowo a nie byle jak zrobione i niech się sędzia martwi, bo przecież jest zasada prawdy materialnej. Pozdrawiam Grubelek

  • 0(2015-03-13 08:30) Odpowiedz 00

    Biedni ci nasu prokuratorzy, oj biedni. I marnie opłacani, i ponoszą odpowiedzialność za błędny, i muszą pracować. A statystyki spadną. Do jasnej cholery - jakie statystyki - to są ludzie, ich zycie i ich krzywda. Do prokuraturu nikt nie idzie z radości tylko z problemem. A prokuratorzy mają to w d ... Ich interesuje kasa i statystyki. Za cały komentarz do artykułu winna wystarczyć odpowiedź na pytanie: Ilu prokuratorów zwolnono (bez prawa do emerytury czli jak to oni mówią w stan spoczynku) dyscyplinarnie z powodu bezpodstawnych oskarżeń??? Odpowiem : ZERO. ZERO- tyle my obywatele jesteśmy dla nich warci. Więc w nakbliższych wybarach do sejmu wybierajcie na posłów byłych i obecnych prokuratorów - oni napewno wam pomogą ... godnie zde... .

  • OBSERWATOR(2015-03-12 09:04) Odpowiedz 00

    "Tylko 1,5 % oskarżonych w 2013 roku zostało uniewinnionych"
    NIC DZIWNEGO, SKORO SĘDZIOWIE NA ROZPRAWIE ROBIĄ WSZYSTKO, ABY UDOWODNIĆ, ŻE PROKURATOR MIAŁ RACJĘ
    PROKURATOR NAWET NIE PRZYJDZIE SAM NA ROZPRAWĘ TYLKO WYSYŁA W SWOIM ZASTĘPSTWIE ZA KAŻDYM RAZEM INNEGO PRZEDSTAWICIELA PROKURATURY, NA DODATEK INNEJ NIŻ WYDAŁA AKT OSKARŻENIA.
    To jest dowód na to, że ŻYJEMY W PAŃSTWIE PRAWA :)

  • z innej strony problemu(2015-03-12 09:45) Odpowiedz 00

    prokuratorzy będą umarzać wszystko co się da, aby nie narażać się na konsekwencje dyscyplinarne. To spowoduje fale bezkarnych oszustw, a oszuści będą drwili ze swoich ofiar.

  • wjw(2015-03-12 09:46) Odpowiedz 00

    To niech wreszcie przestaną klepać lipne akty oskarżenia, szczególnie od Policji...

  • EWA(2015-03-12 11:42) Odpowiedz 00

    prokuratorzy nic nie robia co jest zgodne z prawem! nakazy ustawowe pomijaja zupelnie wszystkie ,i przez swoje umarzanie w stosunku do przestepcow spraw w ktorych powinni ustawowo oskarzyc i skazac - np. za wlamanie z pobiciem - lub kradziez mienia panstwowego za ktore karza nam obywatelom napadnietym i pokrzywdzonym samym sie skarzyc do sadu prawatnie !!! - w wiekszosci przypadkow pozwalaja ujsc takim zwyrodnialcom bezkarnie ze wszystkiego co zrobia!
    To nasila przestepczosc, bo wiadomo jak nie ma kary to jest degrengolada w spoleczenstwie - to jak ze zwierzetami jak nie wychowasz to bedzie robil co mu sie zachce!!!

    nie ma kary sa tylko doprawiane przewinienia, o ktore wnioskuja kolesie!
    syfilizacja jak to mowi, pewien madry uczony!.

  • michu(2015-03-12 12:45) Odpowiedz 00

    Wchodząca w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego daje podejrzanemu i jego obrońcy możliwości znacznie efektywniejszego działania, może i z pożytkiem dla nich ale nie koniecznie dla wymiaru sprawiedliwości i szeroko pojętego interesu społecznego. Jeśli ktoś "jest w temacie" to wie, że będzie można w ramach obrony np. docierać do świadków co w praktyce sprowadzi się do tego, że ten kogo będzie na to stać z łatwością "przekona" takiego świadka czy nawet pokrzywdzonego do zmiany zdania. Nie jestem prokuratorem i niespecjalnie interesują mnie ich statystyki ale jeśli chcecie sprawiedliwości w wersji "tylko dla bogatych" to właśnie taką ustawodawca nam teraz funduje...

  • ANTEK(2015-03-12 17:16) Odpowiedz 00

    Co tak wszyscy martwią się bezsilnością prokuratorów ? Czy cała machina operacyjna CBS, ABW, policji, całe tabuny dochodzeniowców, często podobnie jak adwokatów po studiach prawniczych, całe laboratoria biegłych sądowych policji, ABW nie dadzą sobie rady z adwokatem i ewentualnie "zatrudnianym" przez nich detektywem ? Jeżeli tak, to należy NATYCHMIAST rozwiązać te państwowe instytucje dysponujące naprawdę dużym budżetem bo utrzymywanie ich w przypadku nie dawania sobie rady z adwokatami, nawet najlepszymi, i ich pomocnikami nie będzie miało sensu. Może się mylę ?

  • Psg(2015-03-12 20:12) Odpowiedz 00

    Z tego co PO robi z prokuratury i kpk cieszyć się mogą tylko przestępcy. Niech płaczą pokrzywdzeni.

  • jorry123(2015-03-12 22:54) Odpowiedz 00

    a jak niewinni ludzie, oskarżeni przez proków, po kilka lat muszą dowodzić swojej niewinności, to jest dobrze??? Puknijcie się w czółko ignoranci, aby nie powiedzieć ... debile.