statystyki

Nieruchomości: Zapewnienie o braku wad rzeczy sprzedanej musi być wyraźne

autor: Michał Culepa27.02.2015, 07:37; Aktualizacja: 27.02.2015, 08:21
mieszkanie, dom, budowa

Wady domu wyszły na jaw po pewnym czasieźródło: ShutterStock

Aby sprzedawca odpowiadał z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, kupujący musi wykazać, że był zapewniany o braku wad – uznał Sąd Najwyższy.

Adam O. w 2011 r. kupił od dwóch współwłaścicielek działkę z domem jednorodzinnym. Transakcja opiewała na prawie 720 tys. zł, zaś dom – jak twierdziły współwłaścicielki – wymagał jedynie odnowienia.

Wprawdzie nabywca oglądał budynek i działkę przed zakupem, ale nie stwierdził niczego niepokojącego, poza oznakami normalnego zużycia. Po pewnym czasie okazało się jednak, że dom ma poważne wady, uniemożliwiające jego normalną eksploatację: pojawiły się spękania ścian, odpadała glazura w łazience, były też problemy z odprowadzaniem ścieków. Na jaw wyszło, że uszkodzone są nawet fundamenty. W tej sytuacji Adam O. pozwał byłe współwłaścicielki, żądając obniżenia ceny i zwrotu tej nadpłaconej sumy.

W I instancji przegrał – sąd uznał, że nie został zachowany termin do zgłoszenia wad sprzedawcy i dlatego powód utracił prawa z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Inaczej orzekł sąd II instancji – apelacja została uwzględniona i sąd orzekł obniżenie ceny o ok. 55 tys. zł, nakazując pozwanym zapłatę tej kwoty na rzecz Adama O. Sąd powołał się przy tym na art. 564 kodeksu cywilnego, w myśl którego utrata przez kupującego uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie następuje – mimo niezachowania terminów do zbadania rzeczy i do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie – jeżeli sprzedawca wiedział o wadzie albo zapewnił nabywcę, że wady nie istnieją. Sąd przyjął, że twierdzenia współwłaścicielek o konieczności jedynie odnowienia domu stanowią zapewnienie o nieistnieniu innych wad.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane