Prokurator, który zleca komornikowi wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, nie ponosi kosztów tego postępowania - uznał skład 7 sędziów SN.

Pytanie prawne w tej sprawie skierował do Sądu Najwyższego prokurator Generalny Andrzej Seremet.

Jego wątpliwości dotyczyły kwestii właściwej podstawy prawnej stosunek w przypadku wydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym. Zgodnie z art. 771 kodeksu postępowania cywilnego prokurator jest zwolniony z uiszczania opłaty za postępowanie zabezpieczające. Problem w tym, że w praktyce komornik, który odpowiada za wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym często domaga się od prokuratora wniesienia opłaty egzekucyjnej i zaliczki na wydatki na postawie art. 45 ust. 1 i art. 39 ust. 2 w związku z art. 40 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Prokurator generalny argumentował w swoim wniosku, że przepisy wspomnianej ustawy w sensie largo są przepisami dotyczącymi kosztów sądowych w sprawach cywilnych, a opłata egzekucyjna jest zbliżona charakterem do opłat sądowych i ma formę daniny publicznoprawnej. Tym niemniej orzecznictwo sądów, które rozpatrywały skargi na czynności komorników polegające na wzywaniu prokuratorów do pokrycia kosztów postępowania zabezpieczającego, nie jest jednolite.

SN rozstrzygnął te wątpliwości na korzyść prokuratorów, potwierdzając, iż są oni zwolnieni z obowiązku uiszczania opłat i zaliczek w oparciu o art. 771 k.p.c.