Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego w odniesieniu do większości inwestycji budowlanych. Taki jest cel przegłosowanej w piątek nowelizacji prawa budowlanego. Ustawa, która czeka już tylko na podpis prezydenta, umożliwia m.in. wznoszenie domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia z projektem. Będzie to możliwie, gdy obszar oddziaływania wznoszonego obiektu nie będzie wykraczał poza granice działki.
Na mocy tych zmian zwiększy się również katalog robót niewymagających pozwolenia na budowę. Będą to m.in.:
● przebudowa obiektów budowlanych,
● przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków,
● docieplenie budynków o wysokości do 25 m (dziś wyłączenie dotyczy obiektów do 12 m).
Bez pozwolenia będzie też można budować pomniejsze obiekty, takie jak:
● wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw. (chodzi np. o domki przeznaczone do okresowego wypoczynku),
● wiaty o powierzchni zabudowy do 50 mkw., sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny,
● przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 mkw.
Z tego wyliczenia podczas ostatniego głosowania Sejm – zgodnie ze stanowiskiem Senatu – zdecydował się wyeliminować parterowe budynki handlowe lub usługowe o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
Jak bowiem przekonywała izba wyższa, obiekty takie, bez względu na ich wielkość, stanowią ważny element przestrzeni publicznej, istotnie wpływający na ład przestrzenny.
Niezależnie od swej kubatury i wielkości działki determinują bowiem dalsze zagospodarowanie i sposób użytkowania terenu. Tym samym wyłączenie ich spod rygorów pozwolenia na budowę uniemożliwiłoby kontrolę zgodności choćby z ustaleniami miejscowego planu lub decyzji o warunkach zabudowy.
Końcowa wersja nowelizacji przywraca – początkowo wykreślony z projektu – obowiązek zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę albo objętych procedurą zgłoszenia z projektem budowlanym. Jednak po dokonaniu takiego zawiadomienia inwestor nie będzie już musiał – jak dziś – czekać 7 dni, by rozpocząć prace.
Ustawa jednoznacznie rozstrzyga też o możliwości stosowania do opłat legalizacyjnych za samowolę budowlaną – w wyjątkowych, uzasadnionych losowo przypadkach – ulg przewidzianych w ustawie – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749). Wojewoda będzie mógł więc m.in. odroczyć termin płatności takiej opłaty, rozłożyć ją na raty czy nawet umorzyć w całości lub w części.
Akt ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta