statystyki

Powód i pozwany w jednej osobie

autor: Ewa Maria Radlińska23.02.2015, 05:29

Koncentracja obu ról procesowych (pozwanego i powoda) na powodzie, powoduje bezwzględny upadek postępowania w sądzie - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Mężczyzna wniósł o ustalenie nieważności umowy sprzedaży nieruchomości, która została zawarta między nim - Grzegorzem W., a Krzysztofem R. i sporządzona w formie aktu notarialnego. Niedługo po podpisaniu tej umowy Krzysztof R. zmarł. Problem w tym, że spadek po nim nabył właśnie Grzegorz W. i tym samy stał się następcą prawnym zmarłego. W konsekwencji doszło do skupienia obu ról procesowych w osobie powoda.

Sąd Okręgowy w Poznaniu umorzył więc postępowanie. Wskazał, że innego rozstrzygnięcia wydać nie mógł w odniesieniu do tego roszczenia procesowego, które utraciło dwustronność. W wyniku sukcesji procesowej powstała bowiem niejako sytuacja w której powód żąda „od samego siebie” jako pozwanego – następcy pozwanego Krzysztofa R. - realizacji roszczenia zawartego w pozwie. Wobec tego proces, którego podstawową przesłanką konstrukcyjną jest dwustronność, w tym zakresie toczyć się nie może.

Mężczyzna wniósł zażalenie.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane