Sejm doprecyzował przepisy dotyczące altan ogrodowych, chroniąc większość z nich przed rozbiórką. Najważniejsza zmiana zakłada legalizację małych domków postawionych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, które nie mają ażurowej konstrukcji.

"Wprowadzone zostały wszystkie rozwiązania na które czekali działkowcy" - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Aldona Młyńczak z PO, sprawozdawca komisji. Dodała, że zmiany zostały uzgodnione z rządem i działkowcami. Nowe przepisy przewidują precyzują również, że altaną jest budynek o powierzchni do 35 m2 o wysokości 5 m przy dachu stromym i do 4 m wysokości przy dachu płaskim. Do powierzchni altany nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12m2.

Uchwalona nowelizacja Prawa budowlanego i innych ustaw była konieczna ze względu na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że altaną jest niewielka, ażurowa konstrukcja, chroniąca przed słońcem i deszczem. Tego wymogu nie spełnia prawie 900 tysięcy budynków postawionych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych.
Zmiany powstały na bazie obywatelskiego projektu ustawy, który został zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Rozbiórkom Altan".