statystyki

Walka o prawo do kontaktów z wnuczką

autor: Dominika Bychawska-Siniarska30.01.2015, 08:13; Aktualizacja: 30.01.2015, 08:39

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zwróciło się dwoje Włochów, pani Manuello i pan Nevi, którzy wnieśli skargę (nr 107/10), powołując się na naruszenie prawa do życia rodzinnego (art. 8 konwencji). Chodziło o uniemożliwienie im kontaktów z małoletnią wnuczką i długotrwałe postępowanie włoskich sądów w tej sprawie.

Manuello i Nevi utracili możliwość spotkań z małą M.C. w momencie, gdy ich syn (w połowie 2002 r.) i zarazem ojciec dziewczynki został oskarżony o jej molestowanie. Matka M.C. wystąpiła do sądu o pozbawienie mężczyzny praw rodzicielskich. W grudniu 2002 r. dziadkowie zwrócili się z wnioskiem o umożliwienie im kontaktów z wnuczką. Sąd rodzinny i opiekuńczy przez cztery lata nie wykazał żadnej aktywności w sprawie, pomimo regularnych upomnień ze strony skarżących. Dopiero w 2006 r. zezwolono parze na kontakt z wnuczką, raz na dwa tygodnie, w obecności pracownika socjalnego. Pomimo decyzji sądu do spotkania nigdy nie doszło. Pomoc społeczna nie zorganizowała go, zasłaniając się problemami organizacyjnymi.

W 2007 r. możliwość kontaktów została zawieszona w związku z opinią psychologiczną wskazującą, że M.C. kojarzy z dziadkami krzywdę, jaką wyrządzić jej miał ojciec i z cierpieniem, które towarzyszyło molestowaniu seksualnemu. Manuello i Nevi zaskarżyli decyzję, wskazując, że ich syn został w międzyczasie uniewinniony od zarzutów molestowania seksualnego. Sąd jednak nie uznał ich argumentacji, podtrzymując zakaz widzeń. Sędziowie podparli się raportami pracowników opieki społecznej, z których wynikało, iż dziewczynka odmawiała spotkań z dziadkami. Wyrok ten został podtrzymany przez Włoski Sąd Kasacyjny.

W wyroku z 20 stycznia 2015 r. ETPC zauważył, że już we wcześniejszym swoim orzecznictwie określił, iż więzi pomiędzy wnuczkami i dziadkami mieszczą się w pojęciu „więzów rodzinnych” chronionych na gruncie art. 8 konwencji. Wszelkie ograniczenia w tych relacjach są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. W sprawach z zakresu ochrony małoletnich trybunał z reguły orzeka w oparciu o rozstrzygnięcia sądów krajowych, uznaje bowiem, że to one mają lepszą możliwość oceny relacji, mając bezpośredni kontakt ze skarżącymi i świadkami. Tym razem doszedł jednak do odmiennych konkluzji niż sądy włoskie.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane