statystyki

Odpowiedzialność banku ma być jasna

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.01.2015, 12:44; Aktualizacja: 29.01.2015, 14:59
Małgorzata Sieradzka, adwokat, wykładowca Uczelni Łazarskiego

Małgorzata Sieradzka, adwokat, wykładowca Uczelni Łazarskiegoźródło: Materiały Prasowe

W umowach o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych musi być wyraźnie wskazany zakres, w jakim instytucja finansowa odpowiada za nieprawidłowe przeprowadzenie rozliczeń - uznał SOKiK.

TEZA

Zasady prowadzenia, a także tryb oraz warunki zawarcia i rozwiązania umowy o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) określa umowa rachunku bankowego. Musi być w niej dookreślony zakres odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych oraz wysokość odszkodowania za przekroczenie tego terminu.

STAN FAKTYCZNY

Bank zawierał z klientami umowy o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych. Stosował katalog przesłanek wypowiedzenia umowy przez siebie, posługując się określeniem „w szczególności”. Nie wskazywał zakresu odpowiedzialności banku za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych oraz wysokości odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji dyspozycji posiadacza rachunku.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane