statystyki

Zmiany w kpk: Sprawiedliwość dla bogatych

autor: Ewa Ivanova, Anna Krzyżanowska28.01.2015, 07:26; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:48
prawo, sąd

Na podstawie nowych przepisów sędzia z aktywnego dotąd uczestnika sporu stanie się biernym arbitrem.źródło: ShutterStock

Reforma procesu karnego powinna zostać wstrzymana – uważają krakowscy adwokaci. Wskazują, że nowela, która wejdzie w życie 1 lipca br., będzie naruszała prawo do obrony. W swojej ocenie nie są osamotnieni

Reklama


W efekcie wejścia w życie ustawy zmieniającej kodeks postępowania karnego proces karny zostanie przemodelowany w stronę większej kontradyktoryjności. W praktyce oznaczać to będzie, że sędzia z aktywnego dotąd uczestnika sporu stanie się biernym arbitrem. Efekt? Odpowiedzialność za wynik postępowania zostanie w dużym stopniu przeniesiona na strony i wiele zależeć będzie od ich aktywności na sali rozpraw.

– Jeszcze w toku procesu legislacyjnego wyraźnie sygnalizowaliśmy, że tak ukształtowana nowelizacja k.p.k., która przeniesie ciężar postępowania dowodowego na strony, może skończyć się tym, że będziemy mieć do czynienia ze sprawiedliwością, ale tylko dla bogatych. Czyli dla tych, którzy będą w stanie pozwolić sobie na zaangażowanie profesjonalnych pełnomocników, biur detektywistycznych i innych ekspertów – ocenia dr Adam Bodnar, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Brak należytej ochrony


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • jorry123(2015-01-28 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury!!! Kolejna manipulacja i straszenie społeczeństwa... W sytuacji, gdy adwokat będzie na żądanie, a nie tak jak teraz na umotywowany wniosek ...

    Odpowiedz
  • 5542(2015-01-28 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Aktywność adwokata na procesie jest uzależniona od wielkości kasy jaką otrzymał od podejrzanego. Najczęściej jest zajęty nie przeprowadzanym procesem lecz innymi sprawami nie związanymi w danym momencie na sali sądowej. Nabiorą dziesiątki spraw i nie panują. Może teraz będą pracować uczciwej.

    Odpowiedz
  • otp(2015-01-29 05:30) Zgłoś naruszenie 00

    Proces inkwizycyjny w braku ławy przysięgłych jest o niebo lepszy od procesu kontradyktoryjnego. Niestety nazwa kojarzy się "ętelegęcji" z zakapturzonym trybunałem wysyłającym ludzi na stos.
    Zasada dochodzenia do prawdy materialnej - była elementem ochrony sprawiedliwości. Teraz sędzia został gospodarzem procesu i ławą przysięgłych w jednej osobie.
    To będzie klapa na całej linii. Ale to państwo istnieje teoretycznie, jak nam uświadomił minister, więc czy my się musimy martwić?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-01-28 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    niektórzy adwokaci już są przeciw reformie bo trzeba będzie zacząć coś robić, przeczytać akta, znać sprawę, zajrzeć do komentarzy, wykazać się, a nie tylko brać pieniądze od klienta jak do tej pory i mówić, że sprawa na pewno wygrana

    Odpowiedz
  • jaa(2015-01-28 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Czyzby w nowelizacji zniesli zasadę domniemania niewinności? Prokurator nie będzie udowadnial winy, lecz adwokat niewinność oskarżonego?

    Odpowiedz
  • ŻNIWIARZ(2015-01-28 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    ZNIEŚĆ PRZYMUS ADWOKACKI, NIECH KAŻDY BRONI SIĘ SAM, A NIE TE PASOŻYTY WYMUSZAJĄ OBRONĘ TYTKO TAM, GDZIE NA TEJ OBRONIE DA SIE ZAROBIĆ ...

    Odpowiedz
  • Iudex(2015-01-28 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko w kontradyktoryjnym procesie sąd jest całkowicie niezależny i niezawisły. W chwili obecnej niezawisłość i niezależność jest tylko frazesem.

    Odpowiedz
  • średniak(2015-01-28 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    POgody dla bogaczy ciąg dalszy.

    Odpowiedz
  • Nie do końca...(2015-06-28 20:44) Zgłoś naruszenie 00

    No nie do końca jest tak, jak przedstawia to Żniwiarz. Miałam do czynienia z kilkoma kancelariami na terenie Warszawy i to nie jest ZAWSZE tak, że nasi reprezentanci nic nie robią. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że fachowa porada prawna też kosztuje. Jak nie podałeś absolutnie wszystkich informacji to za to też niestety płacisz.
    Masz bardzo stereotypowe podejście do sprawy. Znajdź kancelarię pomocy prawnej, w której radcowie prawni/adwokaci naprawdę mają indywidualne podejście do klienta. Już na pierwszym spotkaniu doskonale widać, jakie jest ich stosunek do konkretnej sprawy i czy udzielą ci pomocy na sali sądowej. Myślę, że tutaj duży plus dla kancelarii, które od niedawna są na rynku i bardzo zależy im na pozyskaniu klienta. Dużym zainteresowaniem cieszą się też e-porady prawne. Może na początek warto skorzystać z takiej opcji i za naprawdę sensowne pieniądze uzyskać wartościową opinię prawną?

    Odpowiedz