Michał Graczyk   prawnik, legislator, wieloletni pracownik administracji rządowej, ekspert i autor publikacji z zakresu administracji publicznej / Dziennik Gazeta Prawna
Sebastian Frejowski   radca prawny, doktor nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa cywilnego / Dziennik Gazeta Prawna
Publikujemy pierwszą część komentarza do ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1202). Obejmuje ona rozdział 1 poświęcony przepisom ogólnym. Jak wskazuje sam tytuł tego rozdziału zawarte w nim regulacje mają charakter generalny. Co do zasady znajdują rozwinięcie w kolejnych rozdziałach ustawy.
Komentowana ustawa jest drugą, która reguluje tę materię. Była ona poprzedzona ustawą z 22 marca 1990 r. o tym samym tytule (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.). W porównaniu do swojej poprzedniczki jest ona istotnym krokiem naprzód w kierunku zapewnienia, jak sama stanowi, zawodowego, rzetelnego i bezstronnego wykonywania zadań publicznych przez samorząd terytorialny. Mimo to ustawodawca nie ustrzegł się rozwiązań, które, zdaniem autorów komentarza, mogą budzić wątpliwości, przede wszystkim natury interpretacyjnej.
W ciągu sześciu lat obowiązywania, a weszła w życie 1 stycznia 2009 r., ustawa ta została obudowana bogatym orzecznictwem i piśmiennictwem. Ten czas pozwolił również na zebranie doświadczeń z praktyki w jej stosowaniu. Wspomniane poglądy doktryny i judykatury, a także doświadczenia praktyków znalazły odzwierciedlenie w niniejszym komentarzu. Dla jego autorów równie ważny był każdy z tych aspektów. Wyszli oni z założenia, że aby zrozumieć, a tym samym prawidłowo stosować poszczególne przepisy ustawy, zgodnie z ich ratio legis, wiedza teoretyczna powinna być wsparta praktyczną.
Rozdział 1 ustawy, ze względu na wspomniany już generalny charakter regulacji, zawiera najwięcej zagadnień teoretycznych. Autorzy starali się w nim w sposób przystępny wyjaśnić znaczenie podstawowych zasad samorządu terytorialnego, określić zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy, a także przybliżyć związane z samorządem terytorialnym podstawowe zagadnienia prawno-pracownicze (chodzi m.in. o podstawy zatrudniania, strony stosunku pracy – czyli pracownika i pracodawcę). Z tych powodów komentarz odnosi się nie tylko do samego rozdziału 1 ustawy, aktów wykonawczych do tej ustawy, ale także do innych aktów normatywnych, bezpośrednio albo pośrednio związanych z przedmiotową problematyką.
Autorem wstępu oraz komentarza do art. 1,2, 6 i 6a jest Michał Graczyk, a do art. 3, 4 i 5 – Sebastan Frejowski.
TYDZIEŃ Z KOMENTARZAMI – BAZA PUBLIKACJI
Dotychczas w dodatku Samorząd i Administracja komentowaliśmy ustawy:
● 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 114 ze zm.).
● 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 391 ze zm.).
● 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 27, poz. 1505 ze zm.)
● 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. nr 21, poz. 112 ze zm.).
Przeoczyłeś tygodnik? Znajdziesz go w dotychczasowych wydaniach dgp na www.edgp.gazetaprawna.pl