Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Krajowej Rady Sądownictwa zajęcie stanowiska w sprawie sędziów, którzy pozostają niezdolni do pełnienia służby przez okres dłuższy niż rok. Jej zdaniem pozbawienie ich prawa do wynagrodzenia budzi zastrzeżenia konstytucyjne.

Po roku nieprzerwanej niezdolności do pracy sędzia nie tylko przestaje otrzymywać jakiekolwiek uposażenie - nie przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne ani okresowa renta, minister sprawiedliwości może nie przyznać mu urlopu dla poratowania zdrowia, a Krajowa Rada Sądownictwa - nie zgodzić się na przejście w stan spoczynku, gdyż taka decyzja może zapaść dopiero, gdy sędzia jest trwale niezdolny do służby. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wielokrotnie interweniowało w tej sprawie w resorcie sprawiedliwości i KRS, ale bez żadnego skutku.

Teraz sędziów poparł RPO, który w piśmie do KRS wskazuje, że art. 94 ust. 1 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który reguluje sporną kwestię, budzi wątpliwości konstytucyjne. „Art. 178 ust. 2 konstytucji RP przewiduje, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. W istocie więc konstytucja nie przewiduje takiej sytuacji, w której osoba w dalszym ciągu zachowująca status sędziego mogłaby być pozbawiona wynagrodzenia”- czytamy w wystąpieniu RPO.