statystyki

Nie żądał kary umownej, ale może potrącić ją z wynagrodzenia

autor: Leszek Jaworski20.01.2015, 09:41

Nasza spółka na podstawie umowy o dzieło zobowiązała się dostarczyć i zamontować dźwig osobowy. Nie dotrzymaliśmy jednak oznaczonego w kontrakcie terminu, za co inwestor 29 listopada 2014 r. naliczył karę umowną, wynikającą z umowy i obciążył spółkę jej kwotą. Po kilku miesiącach dokonał jej potrącenia z wynagrodzenia należnego spółce. Czy inwestor mógł dokonać takiego potrącenia?

Reklama


T ak, ponieważ zgodnie z art. 498 par. 1 kodeksu cywilnego kiedy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. 29 listopada 2014 r. jest datą, która wyznacza wymagalność świadczenia. Termin wymagalności należy odróżnić od terminu spełnienia świadczenia. Niewystąpienie z żądaniem zapłaty w czasie, gdy było to możliwe, nie powoduje, że roszczenie objęte potrąceniem nie jest wymagalne. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 27 marca 2014 r. (sygn. akt V ACa 894/13).


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama