Gdybym mógł zmienić jeden przepis, wówczas wskazałbym regulacje dotyczące finansowania zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, a w szczególności przez gminy - pisze dr Jarosław Maćkowiak.



Co prawda do kwestii tej odnosi się już art. 167 Konstytucji RP, zgodnie z którym jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych, odpowiedni do przypadających im zadań, zaś zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Dotyczy jej również np. art. 8 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, nakazujący przekazywanie gminom środków finansowych w wysokości koniecznej do wykonywania ustawowo zleconych gminom zadań z zakresu administracji rządowej lub powierzonych im przez organy tej administracji.
Od wielu lat możemy jednak obserwować zjawisko nakładania przez ustawodawcę coraz to nowych zadań na jednostki samorządu terytorialnego, a zwłaszcza na gminy, bez zapewnienia im nowych źródeł finansowania. Towarzyszy temu zaś jakże często powtarzające się stwierdzenie zawarte w uzasadnieniach przygotowywanych ustaw, iż wprowadzane zmiany nie powodują bezpośrednich skutków finansowych. Nie jest to zaś poparte przeprowadzeniem rzetelnych analiz i wyliczeń. A przecież nakładanie jakichkolwiek nowych zadań zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia określonych wydatków na ich realizację.
Tym samym moja propozycja zmierzałaby do wprowadzenia jednoznacznej regulacji nakazującej dokonanie oszacowania kosztów realizacji przypisanych już jednostkom samorządu terytorialnego zadań i zapewnienia odpowiednich źródeł ich finansowania, jak również wprowadzenia wyraźnego nakazu dokonywania pełnej analizy skutków finansowych nowych zadań nakładanych na te jednostki. Oczywiście wraz z przekazywaniem jednostkom środków finansowych niezbędnych do prawidłowego wykonywania tych zadań.
Konsekwencją proponowanych regulacji byłoby zapewnienie rzeczywistej decentralizacji administracji publicznej i samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, jak również właściwe realizowanie zadań publicznych służących zaspokajaniu potrzeb wspólnot samorządowych.