statystyki

Upadłość konsumencka w 2015: Zmiany w przepisach korzystne dla dłużników

01.01.2015, 09:16; Aktualizacja: 01.01.2015, 13:18
Zmiany w przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej będą od 2015 korzystne dla dłużników

Zmiany w przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej będą od 2015 korzystne dla dłużnikówźródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej, które wchodzą w życie 1 stycznia, wprowadziła nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Reklama


Reklama


"Wydaje się, że nowe przepisy będą korzystniejsze, będą działały bardziej na korzyść konsumentów. A zmiany są naprawdę istotne" - powiedziała w rozmowie z PAP miejski rzecznik konsumentów w Szczecinie Longina Kaczmarek, która zajmowała się sprawami zadłużonych osób.

"Pod rządami starych przepisów nie udało mi się pomóc żadnej osobie, która się do mnie zgłosiła. Ludzie ci nie spełniali przesłanek, które obowiązywały w tamtych regulacjach, bo były one bardzo rygorystyczne" - mówiła Kaczmarek.

Jej zdaniem, żeby ogłosić upadłość, paradoksalnie trzeba było mieć pieniądze.

"Kto tych pieniędzy w ogóle nie miał, nie miał też szans na ogłoszenie upadłości. A trudno brać kolejny kredyt - którego zresztą zadłużony po uszy i tak by nie dostał - żeby opłacić wniosek. W tej chwili opłata podstawowa ma wynosić 30 zł zamiast 200 zł, jak wcześniej" - zaznaczyła rzeczniczka konsumentów.

Oprócz zmniejszonej opłaty, nowe przepisy umożliwiają także udzielanie "pożyczki" ze Skarbu Państwa na opłacenie kosztów całej procedury upadłościowej, która może sięgać kilku tysięcy złotych. "Pożyczka" ma być spłacana z majątku dłużnika, lub - w szczególnych wypadkach - nawet całkowicie darowana.

Według Kaczmarek, zadłużone osoby, które chciały przystąpić do procedury upadłościowej, rezygnowały z niej wcześniej także z tego powodu, iż w wyniku ogłoszenia upadłości przepadało też ich mieszkanie, czy nieruchomość.

"Trudno zgodzić się na pozostawienie całej rodziny bez dachu nad głową. Zwłaszcza że taka przymusowa sprzedaż oznaczała uzyskanie niższej ceny. Ludzie w trudnej sytuacji starali się więc raczej sprzedać lub zamienić nieruchomość na własną rękę. Korzystna zmiana dotyczy tego, że teraz można zawrzeć porozumienie z wierzycielem i zatrzymać to mieszkanie" - zauważyła Kaczmarek.

Jeśli już natomiast dojdzie do sprzedaży nieruchomości dłużnika, to na mocy nowych przepisów otrzyma on pieniądze na opłacenie czynszu przez dwa lata. Wcześniej był to rok.

"To kolejna korzystna dla konsumentów zmiana, bo rok to za mało, żeby stanąć na nogi. W ciągu dwóch lat można już natomiast podjąć jakieś działania i unormować swoją sytuację" - oceniła rzeczniczka konsumentów.

Istotne dla nadmiernie zadłużonych będzie także to, że maksymalny okres oddawania długów skrócono z 5 do 3 lat, a część należności będzie mogła zostać po prostu umorzona. Według nowych uregulowań w szczególnych okolicznościach, takich jak ciężka choroba dłużnika czy śmierć jedynego żywiciela rodziny, możliwe będzie całkowite darowanie długu nawet bez jakiegokolwiek zaspokojenia wierzycieli.

"To też jest ważne dla wielu osób, bo część z nich nie ma żadnego majątku ani sposobu na spłatę należności" - dodała Kaczmarek.

Jak mówiła, "jest przerażona" liczbą nadmiernie zadłużonych osób, z którymi ma do czynienia.

"To jest niewyobrażalne dla człowieka, który nie ma na co dzień do czynienia z tego typu sprawami. Zadłużone są zarówno osoby starsze jak i młode. Bardzo łatwo było brać kredyty hipoteczne, konsumenckie czy pożyczki. Takich nadmiernie zadłużonych ludzi, którzy wcześniej nie mieliby szans wyplątania się z tego, a teraz będą mogli skorzystać z procedury oddłużeniowej, jest naprawdę dużo" - podsumowała Kaczmarek.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • gus(2015-01-05 13:15) Odpowiedz 31

  Uważam że to akurat dobre posunięcie, w Polsce za jeden głupi błąd płaci się dożywotnim komornikiem, lawina narastających zobowiązań w wyniku takich zdarzeń sprawia że tylko mali dłużnicy mają szansę się samoistnie wyplątać z długu, reszta musi uciekać

 • Daniel(2015-02-16 12:53) Odpowiedz 10

  Te przepisy dalej będą nieosiągalne dla większości dłużników bo sąd może z łatwością uznać iż zadłużenie powstało z powodu rażącego niedbalstwa. Pod tym względem dalej opłaca się przenieść swoje COMI i ogłosić upadłość na terenie UK. Po za tym polskie sądy które nie należą do najszybszych będą procesować wniosek przez blisko 2 lata co łącznie z 3 letnim okresem restrykcji co powoduje że faktyczne umorzenie długów nastąpi po blisko po 5 latach, gdzie w UK można osiągnąć to w mniej niż 24 miesiące licząc łącznie z okresem jednego roku konsekwencji prawnych. Ja swoją upadłość obecnie ogłaszam z PokonajDlugi.pl. Konkretna pomoc od prawnika przez cały okres upadłościowy.

 • ja(2015-01-01 12:07) Odpowiedz 113

  Ja nie rozumiem, jak można pomagać tym darmozjadom, którzy zadłużają się tylko po to, by dostatnie żyć, bez zamiaru spłaty długu. Takich powinno się wsadzać do więzienia za wyłudzanie pieniędzy.

 • Bartłomiej(2015-10-06 15:34) Odpowiedz 01

  Dla wielu osób, ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedyna nadzieja na poprawienie marnego losu spowodowanego ciągłym stresem o długi i inne zobowiązania finansowe. Jeżeli ktoś jest chętny do porpawy swojego losu, to serdecznie zapraszamy: http://upadlosckonsumencka.com.pl/

 • versetek(2015-01-02 11:43) Odpowiedz 00

  Hm czy ta ustawa aż tyle zmieni? Nie sądzę. Tak czy tak jeżeli Państwo ułatwiło generalnie możliwość złożenia takiego wniosku to wcale nie jest powiedziane, że sąd do niego się przychyli i dalej zostaje się na lodzie. Dobre mogło by być tylko możliwość zachowania nieruchomości po dogadaniu się z wierzycielem gdzie moim zdaniem jest to mało prawdopodobne gdyż wierzyciel zapewne zażądał by całej należności. Poza tym kolejna rzecz co do umorzenia części zadłużenia po spłacie planu nakazanego przez sąd w okresie 3 lat i umorzenie pozostałej części długu. Czyż firmy windykacyjne już tak nie postępują? Jest już możliwość dogadania się z wierzycielem np: firmą windykacyjną na spłatę określonej części zadłużenia i umorzenia reszty ( firma windykacyjna może część długów umorzyć i wpisać kwotę umorzenia w koszty ).
  Moim zdaniem ustawa ułatwia tylko złożenie wniosku upadłości konsumenckiej i nie odstrasza kosztami postępowania poprzez zmniejszenie wynagrodzenia syndyka, czy rozłożenie na raty kosztów postępowania gdzie i tak dłużnik musi zwrócić w ratach Państwu.

 • olo(2015-02-18 11:12) Odpowiedz 00

  w których Sądach można złożyć wniosek o upadłość konsumencką ponieważ w moim mieście w Sądzie Rejonowym powiedziano mi, że w tym Sądzie nie zajmują się tym ?

 • dobry duszek(2015-03-30 10:02) Odpowiedz 00

  Dla zainteresowanych polecam ciekawy i bardzo przystępnie napisany artykuł na blogu Im In Law:

  Część pierwsza - http://iminlaw.pl/upadlosc-konsumencka-po-nowelizacji-2015-czesc-i/

  Część druga - http://iminlaw.pl/upadlosc-konsumencka-po-nowelizacji-2015-czesc-ii/

 • Ola(2015-06-17 13:39) Odpowiedz 00

  Jeśli jesteś niewypłacalnym przedsiębiorca i chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowelizacji ustawy dot. upadłości dla przedsiębiorcóworaz upadłości konsumenckiej zachęcam do zapoznania się ze stroną http://nowaupadlosc.pl

 • ola(2015-06-26 20:37) Odpowiedz 00

  cwaniaku nie wiesz co ciebie moze spotkac

 • Dłużnik(2015-01-01 14:17) Odpowiedz 02

  W środę składam wniosek i mam nadzieje, że nowa upadłość konsumencka nie okaże się taka farsą jak stara. Jeżeli się nie uda to jedyne co pozostaje, to wyjazd na wyspy :/ Jeżeli ktoś nosi się również z takim zamiarem polecam bloga www.upadłośćkonsumencka.com.pl . Ku przestrodze dl innych, nigdy nie poręczajcie żadnego kredytu lub pożyczki, choćby was o to rodzony brat prosił. Gdy w grę wchodzą duże pieniądze niektórzy zmieniają się nie do poznania.

 • Magda(2016-02-05 11:14) Odpowiedz 00

  Pisze do Dłużnik mam pytanie gdzie składasz wniosek o upadłość? tez sie przymierzam dzwoniłam do dwóch kancelarii i różnica w cenie kolosalna...będe wdzieczna za pomoc

 • gosc(2016-02-09 14:25) Odpowiedz 01

  Masz dlugi i żadna upadlosc nie pomoże. Upadłość jest dla tych co kasę mają a dla biednych żadna upadlosc nie pomoże przepisy tylko kto ma kasę i zadn ej pomocy dla biednych co dlugi mają i komornika jest tak i będzie przepisy góra

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama