Polskie przepisy dotyczące przechowywania i udostępniania danych telekomunikacyjnych wymagają pilnych zmian – podnosili prelegenci podczas konferencji poświęconej retencji danych. Spotkanie zorganizowały Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych.

Jednym z głównych tematów były konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 23/11) w sprawie wykorzystywania danych retencyjnych przez służby specjalne. Sędziowie orzekli w lipcu 2014 r., że wiele przepisów regulujących zasady pozyskiwania przez służby informacji o obywatelach jest niezgodnych z konstytucją.
Trybunał akcentuje to, że dane zatrzymywane są nawet wtedy, gdy nie ma żadnych podstaw do wszczęcia postępowania karnego, a nawet gdy brak jakichkolwiek dowodów, że zachowanie jednostki może mieć związek z poważnymi przestępstwami – przypomniał podczas konferencji prokurator Marek Woźniak, przedstawiający stanowisko prokuratora generalnego.
Prokurator Piotr Kosmaty zaznaczył, że dostosowując prawo do wyroku TK, należy zmierzać do kompromisu między dobrem wymiaru sprawiedliwości a ochroną praw człowieka. Postulował, by ustawodawca, projektując nowe przepisy, stworzył katalog przestępstw, w razie popełnienia których służby specjalne mogłyby pobierać billingi i przekazywać je prokuraturze i sądom. – Nie możemy być pozbawieni instrumentu do walki z najcięższymi przestępstwami – przekonuje prok. Kosmaty.
Na inny problem zwrócił uwagę Igor Tuleya, sędzia VIII wydziału karnego Sądu Okręgowego w Warszawie: – W ustawach policyjnych brak jest przepisów, które określałyby możliwość i sposób udostępniania danych operacyjnych do procesu karnego. Wyjątkiem jest ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1411).
Prawnicy podkreślali też, że konieczne jest ustalenie organu, który nadzorowałby pobieranie danych przez uprawnione do tego służby. Wojciech Kilicki z Fundacji Panoptykon wskazał, że nie sposób ocenić, jak często są dziś pobierane informacje o obywatelach. Dzieje się tak dlatego, że liczby przedstawiane przez operatorów telekomunikacyjnych różnią się od przedstawianych przez służby specjalne.
Konferencja była częścią obchodów Europejskiego Dnia Prawnika. Tegoroczny odbywał się pod hasłem edukacji młodzieży. W całym kraju w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych adwokaci i radcowie prawni prowadzili lekcje dotyczące podstaw prawa i zawodu prawnika.
DGP objął patronat medialny nad wydarzeniem.