statystyki

Zmiany w prawie bankowym: po śmierci posiadacza konta pieniądze szybciej trafią do spadkobierców

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.12.2014, 07:20; Aktualizacja: 09.12.2014, 07:26
Phishing bank konto

godnie z projektem za udzielenie informacji o kontach zmarłego klienta banki oraz SKOK-i będą mogły pobierać opłatę. Senatorowie maksymalną wysokość opłaty ustalili na 50 zł.źródło: ShutterStock

Po śmierci posiadacza rachunku instytucja finansowa ma powiadamiać osoby uprawnione o możliwości wypłaty środków. Takich zmian chce Senat.

Reklama


Reklama


Banki nie mają narzędzi, które pozwoliłyby im ustalić, czy ich klient żyje, czy też zmarł. A nawet jeżeli wiedzą o śmierci, nie są zobowiązane do powiadamiania spadkobierców o tym, że zmarły miał u nich konto. Podobnie sytuacja przedstawia się z rachunkami prowadzonymi przez SKOK-i.

Już niedługo ma się to jednak zmienić. Senatorowie przygotowali bowiem projekt zmian w prawie bankowym.

Śpiące konta

Śpiące konta

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Centralna informacja

Projekt przewiduje, że powstanie centralna informacja o rachunkach. Dzięki niej spadkobiercy lub zapisobiercy dowiedzą się o tym, ile kont i w jakich bankach miał zmarły. Wystarczy, że udadzą się do jakiegokolwiek banku lub SKOK-u. Jak podkreślają projektodawcy, wprowadzenie takich zapisów do prawa bankowego jest konieczne, gdyż obecnie instytucje finansowe odmawiają udzielania szczegółowych informacji o prowadzonych u nich rachunkach. A to utrudnia, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia dostęp do pieniędzy zgromadzonych na kontach zmarłego.

– To powinno rozwiązać problem spadkobierców w ustalaniu majątku spadkodawcy. Dzięki centralnej informacji o rachunkach nie będą już musieli biegać od jednej instytucji do drugiej i po omacku ustalać, gdzie ich zmarły bliski miał konta – komentuje Ewelina Milan, prawnik, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Zaznacza, że będzie to szczególnie użyteczne, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu albo gdy rodzina w ogóle nie wie, że bliski gromadził pieniądze w banku. Prawniczka przypomina, że środki zdeponowane na kontach przechodzą na własność instytucji finansowych, jeżeli przez 10 lat nie są na nich przeprowadzane żadne operacje.

Eksperci podkreślają jednak, że nie wystarczy samo uchwalenie dobrych regulacji. Równie ważne jest bowiem to, aby instytucje państwowe skutecznie poinformowały obywateli o przysługujących im prawach. Ewelina Milan obawia się, że centralna informacja o rachunkach może podzielić los Notarialnego Rejestru Testamentów, o którego istnieniu większość Polaków nie wie. I to pomimo, że zarejestrowanych jest w nim już 91 087 testamentów.

Zgodnie z projektem za udzielenie informacji o kontach zmarłego klienta banki oraz SKOK-i będą mogły pobierać opłatę. Senatorowie maksymalną wysokość opłaty ustalili na 50 zł.

Łatwiejsza wypłata

Łatwiej ma być również korzystać z instytucji, o której mowa w art. 56 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.). Chodzi o tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Dzięki niej posiadacz rachunku może wskazać, kto – po jego śmierci – może dokonać wypłaty określonej kwoty z jego konta. Jak jednak twierdzą autorzy projektu, o takiej możliwości wie niewielu klientów banków. Dlatego też proponują oni, aby instytucje finansowe miały obowiązek informować o tym przy zawieraniu umowy rachunku. Dodatkowo bank – po uzyskaniu informacji o śmieci klienta, który taką dyspozycję złożył – będzie musiał zawiadomić odpowiednie osoby o przysługującym im prawie do wypłaty.

– Proponowane zmiany zdecydowanie ułatwią najbliższej rodzinie zmarłego posiadacza rachunku korzystanie ze zgromadzonych na nim środków – uważa Andrzej Jakubiec, adwokat, pracownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego na Uniwersytecie Łódzkim.

Bez uczynienia przez posiadacza rachunku takiej dyspozycji spadkobiercy mogą oficjalnie dysponować zgromadzonymi w banku pieniędzmi dopiero od chwili uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. A to może trwać latami.

– Zdarzało się, że sądy uznawały wypłacenie pieniędzy z bankomatu z konta zmarłego przez członków jego najbliższej rodziny za przestępstwo. I z prawnego punktu widzenia miały rację, chociaż w powszechnym odczuciu zachowanie takie nie zasługiwało przecież na karę – zauważa mec. Jakubiec.

Rachunek uśpiony

Projektowane przepisy mają również wypełnić lukę w prawie bankowym. Otóż zgodnie z obowiązującymi przepisami umowa rachunku bankowego (o ile strony nie ustaliły inaczej) ulega rozwiązaniu, jeżeli w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnej operacji (poza dopisywaniem odsetek), a stan środków na nim zgromadzonych nie przekracza kwoty minimalnej określonej w umowie (rachunki uśpione). Nie wiadomo jednak, co z kontami osób, które zmarły, i z tymi, na których co prawda nie dokonywano operacji, ale ich saldo przekracza kwotę minimalną.

W projekcie zapisano więc, że w przypadku śmierci posiadacza rachunku, a także wówczas gdy w ciągu 10 lat nie złożył jakiejkolwiek dyspozycji, umowa ulega rozwiązaniu. Na co najmniej sześć miesięcy przed upływem tego terminu bank będzie miał jednak obowiązek poinformować posiadacza rachunku o skutkach upływu tego okresu.

Ponadto instytucje finansowe będą musiały ustalić przyczynę braku aktywności na rachunku, a przede wszystkim sprawdzić, czy ich klient żyje. W tym celu, po upływie pięciu lat od ostatniej aktywności, bank lub SKOK wystąpi do ministra spraw wewnętrznych o udostępnienie danych z rejestru PESEL, umożliwiających ustalenie tego faktu.

Etap legislacyjny

Projekt przesłany do zaopiniowania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • sn(2014-12-09 12:41) Odpowiedz 20

  No tak z innych państw przychodzą(USA) informacje do rodziny o spadkach ,saldach kont bankowych, a tu na miejscu w RP banki , władze udawały,że nie widzą przez lata problemu (tyle razy zmieniano prawo bankowe),pieniądze po cichaczu trafiały do kiesy bankowcom( na pensyjki ,premie , miln. dyrektorom, RN, marmury itp ) , często były to salda biednych ludzi uciułane w wielkim trudzie. Widać, jakie mamy Państwo Prawa, uczciwe dbające o Obywateli ( oni rządzą 7 lat POparci PSL) itp. Nie mogą powiedzieć, że nie znali się na sprawie posłowie, senatorowie Sejmu, Senatu, Rząd , armia urzędników (450 tys w RP) odpowiedzialna za zmianę prawa,przez tyle lat ile skrzywdzono ludzi i ile kłopotów mieli z ustaleniem ,odzyskaniem kwot ??? Mocni i uczciwi są przed wyborami , ile frazesów głoszą !!! Jaka jest rzeczywistość ?

 • lucjan(2014-12-12 22:17) Odpowiedz 10

  Wystarczy aby właściciel konta, przy jego zakładaniu, podał uprawnionych po ewentualnej jego śmierci .

 • stra(2014-12-13 02:39) Odpowiedz 00

  potrzebujesz kasy skocz do ,,,skok,,,on ci ,,po?,moze?

 • b(2014-12-11 08:40) Odpowiedz 00

  Lepiej późno niż wcale, ale czy lepiej, a co z zagarniętym bezprawnie mieniem nie tylko tu, banki jak napisali z reguły bogato wyglądajace, dochody niektórych krociowe, a kredytobiorcy w większosci stale narzekają, gdzie indziej stawki spadły , dochody o kilkaset procent i nikt się tym nie przejmuje, a inni musza mieć cały zcas dużo za bezprawie !

 • Echo(2014-12-09 10:05) Odpowiedz 00

  JAK BANK MA INFORMOWAĆ spadkobiercę z tyt. pełnomocnictwa na wypadek smierci - skoro nie ma aktualnego adresu zamieszkania i danych osobowych. Kolejne koszty. Kto pokryje ???

 • Marek(2014-12-09 11:24) Odpowiedz 00

  To najlepiej Bank niech przejmie kasę i cicho siedzi ,informując spadkobierców wysyłając na adres zamieszkania zmarłego informacje o pieniążkach na kocie,może Bank za ta usługę za zgodą spadkobiercy pobrać .SZOK oszustwo na oszustwie w tym kraju

 • marek(2014-12-09 12:26) Odpowiedz 00

  Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

 • feodor(2014-12-09 14:35) Odpowiedz 00

  Komornik też dowie się szybciej o nowym koncie :)

 • Dolarek(2014-12-15 09:03) Odpowiedz 00

  W USA od dawien dawna na szpaltach gazet banki informowały o poszukiwaniu spadkobiercow kont i dzięki temu wiele ludzi dowiadywało się o spadkach po zmarłych . W Polsce banki nie są zainteresowane takim rozwiązaniem bo same zgarniają pieniądze zasłaniając się tajemnicą bankową .Czyli złodziej kradnie zgodnie z jego złodziejskim prawem akceptowanm przez rząd - czyli parlament ustanawiający prawo dla złodzieii nie dla obywateli .Umowy bankowe są tak skonstruowane i niezrozumiałe dla posiadaczy kont że mają tylko placic i wyzbywać się kasy na rzecz bankow bo tzw. % to fikcja i nie rekompensują dewaluacji złotego .

 • Zoo(2014-12-13 17:57) Odpowiedz 00

  @feodor: komornik będzie na końcu listy chętnych. Na początku (jak w przypadku bilingów) będzie policja i prokuratura. Zasysanie danych prowadzone będzie bez specjalnej potrzeby operacyjnej, a nawet (czasami) na zamówienie np. firm detektywistycznych zbierających materiały do spraw rozwodowych. Amerikaefbiajfulwypas!

 • H(2014-12-10 18:22) Odpowiedz 00

  A jak bank znajduje krewnych dłuzników jako spadkobierców ?

 • Stach(2014-12-13 22:32) Odpowiedz 00

  Czy tylko konta bankowe???- KIEDY MIESZKANIE WDOWCA BEDZIE TYLKO JEGO??? {małżeństwo nie miało dzeci} a teraz do maleńkiego mieszkanka ma prawo rodzeństwo zmarłej żony--- czy to nie paranoja??? w polskim prawie??

 • romek(2014-12-20 08:08) Odpowiedz 00

  Polacy lepiej oszczedzac w przyslowiowej skarpecie niz w polskich bankach,prznajmniej jestescie pewni swego i tak wiekszosc waszych oszczednosci pochodzi z precy emigracyjnej wiec po co ma sie z nich zywic banda pasorzytow aspolecznych w bankach

 • Amigos(2014-12-30 22:44) Odpowiedz 00

  Po co nowa centralna informacja, skoro istnieje system OGNIVO / E-KIR? Potrzeba stołka dla czyjegoś kumpla?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama