statystyki

Ułatwienia w prawie budowlanym od 2015 roku

02.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 20.05.2015, 10:28
nieruchomości, dom, mieszkanie

Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego.źródło: ShutterStock

Od początku roku 2015 wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane. Zakłada ona m.in.: ułatwienia w budowanie domów jednorodzinnych, mniej formalności dotyczących projektu, uproszczenie procedur administracyjnych oraz przyspieszenie uzyskiwania zgód na użytkowanie.

Reklama


Reklama


Obecnie proces budowlany jest bardzo długi i sformalizowany co znacząco wydłuża proces inwestycyjny. Branża budownicza stanowi bardzo istotny element PKB (6,6 proc.) i zatrudnia w gospodarce blisko 690 tys. osób. Według raportu Banku Światowego Doing Business 2014, Polska zajmuje 88 miejsce w kategorii „Pozwolenie na budowę”. 

Jedną z najważniejszych nowości będzie zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to przede wszystkim budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Projekt musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie zastrzeżeń – można rozpocząć budowę. Do tej pory czas oczekiwania na zgodę wynosił ok. 60 dni, a w dużych miastach do 3 miesięcy.

Wydawanie pozwoleń na budowę nie będzie zlikwidowane i będzie możliwe wtedy gdy inwestor uzna, że jest to dla niego i jego inwestycji lepsze rozwiązanie. Chodzi o sytuację, gdy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Według znowelizowanych zapisów, dzięki takiej zmianie inwestor zyska co najmniej 14 dni. Dodatkowo zlikwidowana zostanie również konieczność zgłaszania planowanego terminu początku prac budowlanych. W tej chwili inwestor ma na to 7 dni, a zgłoszenie musi zostać przyjęte przez nadzór budowlany. Od roku 2015 nie będzie to już obowiązkowe. - Umożliwienie inwestorowi decydowania o formie ubiegania się o zgodę organu należy uznać za prawidłową decyzję - twierdzi dr Łukasz Bernatowicz ekspert ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych BCC.

W przyszłym roku zwiększyć ma się liczba obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia. Jednocześnie mniej będzie tych, które oddawane są na mocy pozwolenia. Ustawa dokładnie określa, jakie nieruchomości mogą być tak traktowane. Procedura zgłoszenia dotyczyć ma: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych (składów, chłodni, hangarów, wiat), budynków kolejowych (nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowni, strażnic przejazdowych, myjni taboru kolejowego), a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych. Rozwiązanie to skróci czas oczekiwania na przystąpienie do użytkowania. Obecnie rozpoczęcie użytkowania tych obiektów wymaga decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Według przedsiębiorców z branży w znaczny sposób ułatwi to procedurę uzyskania użytkowania. 

Czas tzw. milczącej zgody na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji) skrócony został z 21 do 14 dni. Nowelizacja zakłada możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. Jest to rozwiązanie analogiczne do przypadków, w których możliwe jest stosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. - Zmiana raczej kosmetyczna ale odzwierciedlająca charakter nowelizacji. Naszym zdaniem jest ona słuszna. – dodaje dr Łukasz Bernatowicz

Ostatnią ważną zmianą ma być ograniczenie formalności związanych z projektem budowlanym, a dokładniej wyraźna redukcja liczby elementów, które muszą być w nim zawarte. Nowelizacja spowoduje zniesienie obowiązku dołączania oświadczeń o: zapewnieniu dostaw mediów, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Zniesiony zostanie nakaz dostarczenia oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt, z drogą publiczną. - Urzędnicy nie powinni interesować się dostępem do mediów czy drogi publicznej gdyż jest to problem leżący po stronie inwestora, który musi przedstawić w/w informacje projektantowi. - twierdzi ekspert BCC

Kacper Marcinkowski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Irek(2014-12-02 12:41) Odpowiedz 31

  Bzdura i działania pozorne! Kasta musi nabijać kabzę i stąd tyle papierków i bzdurnych pozwoleń! Jak słyszę, że pod domek jednorodzinny trzeba mieć badania geologiczne to śmiech mnie ogarnia! co za brednie! Że dach muszę mieć o nachyleniu takim i takim -brednie! Że płot ażurowy- kolejna bzdura. To są chore sytuacje i to trzeba zmienić! Potem, że kominiarz, elektryk, hydraulik ma odebrać (oczywiście za kasę)- to są brednie! To powinien ogarnąć jeden człowiek-PROJEKTANT i ewentualnie kierownik budowy!

 • gosc(2014-12-02 10:50) Odpowiedz 20

  zmiana przepisów nie zmieni mentalności urzędników;
  znam panią urzędnik, która z uwagi na to kto składa wniosek (jest chyba zaprzyjaźniona z konkurencją) potrafi nałożyć obowiązek uzupełnienia projektu, pomimo iż projekt zawiera wszelkie niezbędne elementy albo zawiesić postępowanie by rozstrzygnąć przez SKO zagadnienie wstępne !!!
  Taki urzędnik moim skromnym zdaniem powinien z HUKIEM wylecieć ze Starostwa.

 • Marcin(2014-12-03 09:05) Odpowiedz 20

  Zwracam się z prośbą do autora tego artykułu o podanie podanie podstawy prawnej zmian w prawie budowlanym, gdyż w systemie lex nie jestem w stanie sprawdzić jaka ustawa wprowadza podane zmiany.

 • Kasia(2014-12-03 08:14) Odpowiedz 10

  podsumowując wzystko co opisano to działania pozorowane! Żadne z tych rozwiązań nie ułatwia zagospodarowania nieruchomości, czy lokalu.

 • gg(2014-12-03 22:34) Odpowiedz 10

  Autor wprowadza w błąd pisząc, że zmiany wejdą od początku 2015 r. Kłamczuch.

 • POLAK(2014-12-03 09:58) Odpowiedz 00

  Zgłoszenie to bzdura to inaczej pozwolenie na budowę swoim zrobią ciche przyzwolenie a normalnemu człowiekowi decyzję o zakazie i papierkowa robota się kreci swoi mają prace

 • nuka(2014-12-02 21:26) Odpowiedz 00

  W ramach ułatwienia od października trzeba dodatkowe papiery przedkładać przy projekcie, jeśli jest konieczne wyłączenie z prod. rolnej, a tak bywa nawet w miastach. Nowe ekspertyzy i czekanie na decyzję, bo jakaś nowa ustawa o glebach weszła, takie ułatwienie. Nic się nie zmieni, bo te tony dokumentów, które teraz architekci składają będą tak samo potrzebne do zgłoszenia.

 • Marcin(2014-12-03 16:40) Odpowiedz 00

  poniżej link do dokumentu na stronach rządowych www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druk.xsp?nr=2710

  wejście wżycie ustawy wg tresci projektu wci. 3mcy od daty publikacji, posiedzenie następnej komisji 4 grudnia 2014. w jaki sposób przepisy mają wejść w życie od 1 styczni 2015 r. ? Skąd w tekście artykułu: Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2015 r.?

 • john(2014-12-09 16:48) Odpowiedz 00

  Czy zmiany wejdą w życie dokładnie 1 stycznia 2015r?

 • DiegoDeLaVega(2015-01-14 12:22) Odpowiedz 00

  Do Szanownego redaktora..
  Nie do końca rozumiem idei pisania o czymś co jest dopiero w planach, co jeszcze będzie się zmieniać, co jeszcze nie zostało uchwalone.. i nie wiadomo czy w tym roku będzie..
  POLECAM ZADZWONIĆ DO PIERWSZEGO LEPSZEGO URZĘDU I SPRAWDZIĆ CZY W NOWYM 2015r, COKOLWIEK ZMIENIŁO SIĘ ODNOŚNIE PROJEKTÓW I ICH SKŁADANIA.
  Projekty w dalszym ciągu składane są i będą przez jeszcze spory czas w takiej postaci jak były. Pracownie Architektoniczne znające się na rzeczy,a nawet Architekci z niewielkim stażem jakoś nie mają problemu ze spełnieniem wymagań stawianych przez urzędy, a powiem więcej ponieważ takie projekty również wykonuje, TE WYMAGANIA pozwalają uporządkować sprawy z budynkami, działkami, które ludzie posiadają i niejednokrotnie nie wiedzą, że mają na swoim gruncie wiele niewyjaśnionych kwestii (np. dotyczących przebiegu po ich działkach mediów, starych szamb, które są w mapach, wieczystego użytkowania etc.. Jasne, że czasami niektóre dokumenty, które trzeba przygotować są wręcz irracjonalne, ale niestety nie wynikają one z woli/bądź nie urzędników a z cały czas nieuporządkowanych właściwie przepisów prawa i sporych kwestii, a sami urzędnicy, nad którymi stoją naczelnicy i cała wyższa hierarchia, nie będą dla kogoś ryzykować (bo Kowalski się nie zna/ nie orientuje i jemu się nie chcę). Albo chcemy aby były pewne zasady albo będzie samowolka we wszystkim.

 • jj(2015-01-16 10:58) Odpowiedz 00

  otóż to DiegoDeLaVega ... dzwoniła do wydz. architektury i nie potwierdzają tego jeszcze

 • jj(2015-01-16 10:55) Odpowiedz 00

  kiedy to będize zatwierdzone??

 • agata(2015-02-15 16:53) Odpowiedz 00

  § 13. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

 • Kam(2015-04-13 17:30) Odpowiedz 00

  Czy do pozwolenia na budowe będzie mi potrzebne pozwolenie na dojazd z drogi publicznej? BO z tego co tutaj pisze to za bardzo nie rozumiem

 • guru122(2014-12-02 11:48) Odpowiedz 01

  I tak wszystkie papiery trzeba będzie mieć jak dotychczas. Żadne ułatwienie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama