statystyki

Skrócenie okresów przechowywania akt komorniczych obniży koszty

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz29.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 29.08.2014, 08:35

Okresy przechowywania akt spraw komorniczych wskazane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 7 października 2011 r (Dz.U. nr 226, poz. 1366) są za długie, nie mają uzasadnienia i generują nadmierne koszty. Dlatego należy skrócić przede wszystkim najdłuższe z 15 do 10 lat, dotyczące materiałów archiwalnych określonych kategorią A. Tym bardziej, że dokumentacja kategorii B przechowywana jest tylko przez 5 lat. Takie stanowisko zajęła Krajowa Rada Komornicza w związku z podjęciem przez resort sprawiedliwości prac zmierzających do nowelizacji rozporządzenia.

Teraz komornik przekazuje akta Krajowej Radzie Komorniczej najpóźniej w ciągu trzech lat od zakończenia postępowania. Po upływie okresu przechowywania dokumentacja kategorii A (sprawy o egzekucję z nieruchomości, z udziałem skarbu państwa, uznane przez komornika za mające wyjątkowe znaczenie itp.) przekazywana jest do archiwum państwowego, a kategorii B (pozostałe sprawy) – zniszczona.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane