statystyki

Czasami przekaz musi być wykonany mimo odwołania

autor: Michał Culepa11.08.2014, 08:07; Aktualizacja: 11.08.2014, 09:41
W sprawie firma M. wystąpiła z pozwem przeciwko szpitalowi powiatowemu w H. Zażądała zapłaty ok. 1,5 mln zł z powodu niewykonania przez placówkę medyczną zobowiązania z tytułu przyjętego przez nią przekazu.

W sprawie firma M. wystąpiła z pozwem przeciwko szpitalowi powiatowemu w H. Zażądała zapłaty ok. 1,5 mln zł z powodu niewykonania przez placówkę medyczną zobowiązania z tytułu przyjętego przez nią przekazu.źródło: ShutterStock

Nie jest istotne, że szpital zapłacił swojemu kontrahentowi. Jeśli przyjął wcześniej przekaz i ten nie został na czas odwołany, jego odbiorca może się domagać pieniędzy – przypomniał Sąd Najwyższy.

W sprawie firma M. wystąpiła z pozwem przeciwko szpitalowi powiatowemu w H. Zażądała zapłaty ok. 1,5 mln zł z powodu niewykonania przez placówkę medyczną zobowiązania z tytułu przyjętego przez nią przekazu. Zgodnie z przekazem szpital miał uregulować wobec M. kwotę, którą był winien spółce E. (w czerwcu 2011 r. zawarł z E. umowę zakupu sprzętu medycznego za ok. 1,5 mln zł).

Jednocześnie E. podpisała z M. umowę pożyczki opiewającej na prawie 2,4 mln zł. Przekaz stanowił sposób na jej zabezpieczenie. Został on przyjęty przez dyrektor szpitala. Zgodnie zaś z art. 9212 par. 1 k.c., jeżeli przekazany (tu szpital) oświadczył odbiorcy przekazu (firmie M.), że przekaz przyjmuje, obowiązany jest względem odbiorcy do spełnienia świadczenia określonego w przekazie.

W sierpniu 2011 r. E. przesłała do szpitala pismo o zmianie obsługującego ją banku i numerów rachunków bankowych. Poinformowała też, że przekaz odwołuje. W tej sytuacji szpital po otrzymaniu zamówionego sprzętu zapłacił umówioną kwotę bezpośrednio E.

Gdy firma M. zażądała od niego ok. 1,5 mln zł, poinformował ją, że przekaz został odwołany, a co za tym idzie – pieniądze trafiły do spółki E. Firma M. zwróciła jednak uwagę, że zgodnie z art. 9212 par. 2 k.c. w razie przyjęcia przekazu, przekazany (szpital) może powoływać się tylko na zarzuty wynikające z jego treści oraz na te, które przysługują mu osobiście względem odbiorcy (M.). Ponieważ takich zarzutów szpital nie podniósł, to z samej istoty przekazu jako zobowiązania abstrakcyjnego (oderwanego od pierwotnej podstawy) wynika, że ewentualne uregulowanie należności między placówką medyczną a E. nie ma znaczenia dla odbiorcy przekazu. Innymi słowy: zobowiązanie szpitala wobec M. istnieje i musi być wykonane.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane