Gdy komornik zajmie wierzytelności z rachunku bankowego, bank blokuje egzekwowaną kwotę na każdym rachunku dłużnika, nawet gdy ma ich kilka. W efekcie zablokowana kwota często wielokrotnie przekracza wysokość zadłużenia.
„Im (dłużnik – red.) ma więcej rachunków bankowych, tym bardziej traci, bo do wyższej kwoty nie ma dostępu” – zauważyła rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, apelując do prezesa Krajowej Rady Komorniczej, aby zajął stanowisko w sprawie usprawnienia czynności organów egzekucyjnych ściągających niezapłacone wierzytelności z rachunków bankowych.
Zarzutów pod adresem organów egzekucyjnych nie podzielił jednak Rafał Fronczek, prezes KRK. Jego zdaniem blokowanie wszystkich rachunków bankowych nie wynika z wadliwego działania komorników, lecz ze sposobu formułowania wniosku o wszczęcie egzekucji i określenia sposobów egzekucji przez wierzycieli. Albo nie znają oni numeru konta dłużnika, albo informują o tym, że ma ich kilka. Komornik zaś jest związany wnioskiem.
Dodał także, że dłużnicy nie są bezradni w razie zajęcia rachunku ponad potrzebę. - Jeżeli egzekucja z jednej części ich majątku wystarcza na pokrycie roszczeń wierzyciela, to mogą domagać się zawieszenia egzekucji z pozostałej części. Taki środek obrony przewidziany jest w art. 799 par. 2 k.p.c. - tłumaczy Rafał Fronczek.
Z kolei winy za zbyt długie blokady kont dopatruje się on w braku przepisów, które zobowiązywałyby komornika do uchylenia zajęcia rachunku bankowego.
Cały artykuł czytaj w eDGP.