statystyki

Zedler: Projekt restrukturyzacyjny nie rozwiąże problemów dłużników

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz05.08.2014, 07:00; Aktualizacja: 05.08.2014, 14:18

W projekcie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne rola wierzycieli została sprowadzona do prawa głosu nad układem. W dodatku zamieszczono w nim niebezpieczny przepis umożliwiający głosowanie, mimo że prawie połowa zainteresowanych nie była prawidłowo zawiadomiona - mówi prof. Feliks Zedler.

"Mówiąc najkrócej, moja ocena projektu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne jest zdecydowanie negatywna. Przede wszystkim z powodu wadliwie skonstruowanych postępowań, które - według uzasadnienia Projektu - mają stworzyć warunki do rozwiązywania problemów niewypłacalnych przedsiębiorców w drodze układów z wierzycielami czy też w drodze innych działań restrukturyzacyjnych. Inne poważne zastrzeżenia budzi także sama redakcja Projektu, jego układ oraz warstwa językowa. Pragnę tutaj od razu podkreślić, że sama koncepcja rozwiązywania problemów niewypłacalnych przedsiębiorców w drodze układów, jest ze wszech miar słuszna i pożądana, jako korzystniejsza z gospodarczego i społecznego punktu widzenia od upadłości likwidacyjnej. W kierunku stworzenia prawnych warunków umożliwiających zapobieganie upadłości zmierzają zresztą przygotowywane zmiany w prawie Unii Europejskiej (Rekomendacja z 12.3.2014). Niestety rozwiązania przyjęte w Projekcie nie gwarantują osiągnięcia tego celu. Stwarzają natomiast doskonałe warunki do prowadzenia przewlekłych procedur restrukturyzacyjnych naruszających interesy wierzycieli i zagrażających pewności obrotu gospodarczego. I to jest główny powód negatywnej oceny Projektu. Projekt przewiduje też zmiany innych ustaw, w tym ustawy – prawo upadłościowe i naprawcze i niestety te propozycje również nasuwają uzasadnione zastrzeżenia" - mówi prof. Feliks Zedler. 


Pozostało jeszcze 1% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gosc(2014-09-06 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, pewnie budza zastrzezenia, ale uwazam, ze nie powinno sie z nich rezygnowac. Po pierwsz,e sa wyraznym wskaznikiem poprawy gospodarczej, a po drugie zawsze to co jest do uratowania warte jest zatrzymania sie przy klauzuli wykonalnosci.
    Jezeli bedziemy tylko korzystac z bazy upadlosciowej kto podejmie ryzyko roywoju, to gleboka aluzja ale warta zastanowienia, bo jak wiadomo nalezy rozwijac gospodarczo bo zyc z samych uslug tez nie mozna, pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane