statystyki

Haładyj: dobry arbitraż to szybki arbitraż

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz21.07.2014, 07:47; Aktualizacja: 21.07.2014, 08:00
Mariusz Haładyj

Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarkiźródło: Materiały Prasowe

Rozwiązania, które zakładają co najmniej dwuinstancyjne postępowanie postarbitrażowe, wydają się anachroniczne. Zwłaszcza, jeżeli przyjrzeć się zmianom, które dokonały się w innych krajach europejskich - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Głównym zadaniem zespołu, powołanego przez Ministra Gospodarki we współpracy z Ministrem Sprawiedliwości, było wypracowanie propozycji kompleksowych zmian mających na celu rozwój mediacji w sprawach gospodarczych. Otworzyliśmy również dyskusję w zakresie arbitrażu, proponując zmiany w najbardziej, jak się wydaje, palących kwestiach. Intencją zespołu na tym etapie było zaproponowanie zmian w odniesieniu do zagadnień, które są kluczowe z punktu widzenia odblokowania potencjału arbitrażu i co do których istnieje konsensus poszczególnych środowisk. Skrócenie postępowań postarbitrażowych, a więc tych, które decydują, jak szybko wydany wyrok arbitrażowy znajdzie się w obrocie prawnym ze skutkami zrównanymi z wyrokami sądów powszechnych, ma tu podstawowe znaczenie.

Obecne rozwiązania, które zakładają co najmniej dwuinstancyjne postępowanie postarbitrażowe, wydają się anachroniczne. Zwłaszcza jeżeli przyjrzeć się zmianom, które dokonały się w innych krajach europejskich, oferujących uczestnikom postępowań arbitrażowych znacznie szybszy sposób do wprowadzenia tych orzeczeń do obrotu prawnego (m.in. Austria, Włochy, Francja, Szwajcaria, Belgia, Niemcy). A zależy nam również, aby przyczynić się do podniesienia konkurencyjności polskiego arbitrażu w świecie, aby nasze sądy arbitrażowe częściej były wybierane w arbitrażu międzynarodowym.

Propozycja zespołu zakłada m.in. skrócenie samego terminu na wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego – z obecnych trzech miesięcy do dwóch.

W postępowaniu o uchylenie krajowego orzeczenia arbitrażowego możliwość wniesienia skargi kasacyjnej nie ulegnie zmianie. Proponujemy natomiast skrócić samo postępowanie o jedną instancję. Analogiczna regulacja obowiązywałaby w odniesieniu do postępowań delibacyjnych: o uznanie lub stwierdzenie wykonalności orzeczenia zagranicznego sądu polubownego.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane