statystyki

Sąd Najwyższy niejednoznacznie o możliwości sprzedaży mieszkań przez TBS

autor: Michał Culepa25.06.2014, 07:51; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:39
nieruchomości, dom, mieszkanie

Zakres działalności TBS wyznacza art. 27 ustawy, zgodnie z którym przedmiotem działania TBS-ów jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmuźródło: ShutterStock

Towarzystwa Budownictwa Społecznego nie mogą zajmować się handlem mieszkaniami. Jednak w pewnych sytuacjach sprzedaż lokali jest dopuszczalna, jeśli mieści się w ramach ustawowo określonej działalności tych podmiotów – uchwalił Sąd Najwyższy. Sprawę każdorazowo muszą rozważać sądy powszechne.

Sprawa dotyczyła unieważnienia sprzedaży mieszkań w budynku, który po komunalizacji od lat 90. był własnością miasta. W 2004 r. administrator nieruchomości przeznaczył do sprzedaży mieszkania w tym budynku. Problem w tym, że były już one zajęte przez najemców, mieszkających tam niekiedy wiele lat, czasem jeszcze na podstawie dawnych nakazów kwaterunkowych. Najemcom zaproponowano nabycie lokali na własność z 70-proc. bonifikatą. Nikt jednak z tej oferty nie skorzystał.

W efekcie budynek, wraz z mieszkaniami wszedł – jako aport rzeczowy – do nowej spółki: Towarzystwa Budownictwa Społecznego, założonego przez gminę. W 2012 r. TBS podjął decyzję o sprzedaży tej nieruchomości. Najemcom przedstawiano propozycję nabycia całej nieruchomości, ale znów nikt z niej nie skorzystał. W następnym roku doszło ostatecznie do notarialnej sprzedaży budynku osobom prywatnym. Tym razem najemcy zaczęli działać – wynajmująca jeden z lokali pani M. wniosła do sądu pozew o unieważnienie umowy sprzedaży.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • cogito(2014-06-25 13:27) Zgłoś naruszenie 00

  "Sprawę każdorazowo muszą rozważać sądy powszechne."

  To co to jest za prawo, że sprawę każdorazowo muszą rozważać sądy?
  Prawo powinno być tak jasne, że ten kto ma je przestrzegać (obywatel, osoba prawna ...) musi wiedzieć jak ma postąpić, żeby to było zgodne z prawem. A nie żeby dopiero po fakcie w sądzie dowiadywał się czy postąpił dobrze czy źle.

  Odpowiedz
 • Samson(2014-06-25 18:24) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Cogito. Nie wierzę , aby z niczym nie kojarzyła się Panu, sprzedaż budynków razem z lokatorami. Sytuacja jest ta sama, co z lokatorami tzw. budynków o nieuregulowanym stanie prawnym, ktore są zwracane dawnym właścicielom.

  Przy czym,. w mojej ocenie,naruszenie praw lokatorów takich zasobów, jest w takiej sytuacji większe. Bo samorządy, zwracając kamienice byłym właścicelom, MUSIAŁY wykonywać orzeczenie ETS na podstawie cacusu pani Hutten-Czapskiej.
  A było to w 2004 roku i można powiedzieć, że samorząd, nie wspierany absolutnie przez Państwo, nie był na to przygotowany ( tzn. na zapewnienie mieszkan zamiennych lokatorom takich nieruchomości).Ale i tak robiono tak wtedy powszechnie, od początku lat 90-tych.

  Teraz niejako na wlasne życzenie, także samorządy, prokurują sobie analogiczny problem, tym razem z udziałem TBS-ów ( nad czym ubolewam). Wszyscy na tym stracą - stracą wizerunkowo TBS-y, straci samorząd nie zapewniając mieszkań zamiennych. Sprawa zakończy się kto wie, czy znowu nie w ETS-ie, lub w ETPCz, który orzeknie znowu, to co jest oczywiste.

  MIANOWICIE TO LUDZIE SĄ PODMIOTEM WSZELKICH ZMIAN WŁASNOŚCIOWYCH i to z nimi jedynie powinni sie liczyć, zmieniający status nieruchomości, nezależnie od tego kim są. To już nie czasy pańszczyźnianych chłopów, przywiązanych do ziemi.

  Ale jak widać nadal niczego nie zrozumiano z tych historii, a Polak przed szkodą i po szkodzie nadal będzie głupi. ( nie mówię o lokatorach )

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane