Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która obliguje firmy zatrudniające co najmniej 500 osób do informowania o swoich dokonaniach w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz wykazywania, w jaki sposób dba się w nich o różnorodność pracowników.

Według szacunków Komisji Europejskiej regulacja obejmie ok. 60 tys. spółek i grup kapitałowych w Unii Europejskiej.

Zgodnie z przyjętą 15 kwietnia dyrektywą duże przedsiębiorstwa będą musiały w sprawozdaniach finansowych ujawnić dane o swoich produktach, usługach czy stosunkach handlowych, które mogą negatywnie wpływać na środowisko, życie społeczne, sprawy pracownicze, poszanowanie praw człowieka oraz przeciwdziałanie korupcji i łapownictwu. Do obowiązków firm będzie należało też udzielanie informacji na temat swojej działalności w dziedzinie CSR, czyli tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

Ponadto dyrektywa nakłada na duże spółki wymóg przedstawiania danych dotyczących realizacji polityki różnorodności. Chodzi m.in. to sposób, w jaki firma dba zróżnicowanie swoich pracowników w aspektach takich jak płeć, wiek czy pochodzenie etniczne.

Ujawnianie tego rodzaju informacji było dotychczas kwestią wewnętrznej decyzji firmy. Obecnie tylko 6 proc. dużych firm działających na terenie UE (czyli ok. 2,5 tys.) chwali się swoim społecznym zaangażowaniem w dorocznych sprawozdaniach.