Kto zaczął użytkować nowo wybudowany obiekt, musi płacić podatek od nieruchomości, nawet jeśli nie było jeszcze formalnego pozwolenia - orzekł NSA.

Spór toczył się o art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Generalnie obowiązek podatkowy związany z istnieniem budowli albo budynku lub ich części powstaje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli, albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Sprawa, która znalazła się na wokandzie NSA, dotyczyła budynku handlowo-usługowego należącego do przedsiębiorstwa. Z dziennika budowy i złożonego przez firmę wniosku o pozwolenie na częściowe użytkowanie wynikało, że budynek nadawał się do użytkowania już w 2010 r. Jednak decyzja o pozwoleniu na użytkowanie spornej części budynku została wydana i uprawomocniła się dopiero w 2011 r.
Burmistrz miasta i samorządowe kolegium odwoławcze twierdzili, że firma powinna była uiszczać podatek już od 2011 r., czyli od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona.
Firma się z tym nie zgadzała. Uważała, że podatek powinna rozliczać dopiero do początku 2012 r., bo o zakończeniu robót budowlanych można mówić dopiero z chwilą uprawomocnienia się decyzji o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie, wydanego zgodnie z przepisami prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.).
Zarówno WSA w Krakowie, jak i NSA przyznały rację organom. Sędzia Stanisław Bogucki wyjaśnił, że z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie wynika, aby powstanie obowiązku podatkowego było związane z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na użytkowanie. W ocenie NSA decyduje o tym moment faktycznego zakończenia prac budowlanych i rozpoczęcia użytkowania.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 8 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1228/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia