statystyki

Zainteresowany może zaskarżyć decyzję Komisji Europejskiej

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk24.03.2014, 00:00; Aktualizacja: 24.03.2014, 08:51

Osoby fizyczne i prawne mają prawo wnieść skargę na unijny akt, którego nie są adresatem. Wystarczy, by ich dotyczył „bezpośrednio i indywidualnie” - wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Przy czym sformułowanie „indywidualnie” oznacza tyle, że w momencie wydania aktu, np. decyzji Komisji Europejskiej, można wskazać, do kogo w praktyce on się odnosi.

Pięć holenderskich spółek zajmujących się budownictwem społecznym i działających w tym zakresie non profit, nazywanych w skrócie wocos, zaskarżyło do luksemburskiego sądu – orzekającego w pierwszej instancji – decyzje Komisji E 2/2005 i N 642/2009. Obydwie mówiły o pomocy państwa dla wocos i wskazywały, że konieczna jest zmiana powierzonych im zadań tak, by obejmowały wyłącznie budowę mieszkań socjalnych. Chodziło o oddzielenie ich działalności społecznej od komercyjnej i o to, by ta ostatnia była prowadzona na warunkach rynkowych, bez pomocy państwa.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane