W tym roku specjalnie dla sędziów, referendarzy i kuratorów powstać ma 80 stanowisk z dostępem do danych z Krajowego Rejestru Karnego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Nowe stanowiska mają się znaleźć w już istniejących punktach informacyjnych (przy 58 sądach i prokuraturach). Mówi o tym projekt nowego rozporządzenia w sprawie udzielania informacji o osobach oraz o podmiotach zbiorowych na podstawie danych zgromadzonych w KRK.

– Dobrze, że dostęp do informacji z rejestru będzie łatwiejszy, ale w naszym przypadku to nie rozwiązuje problemu. Nierzadko siedziby kuratorów znajdują się poza sądami. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc umożliwienie nam pozyskiwania danych w miejscu, gdzie zespoły kuratorskie pracują – tłumaczy Henryk Pawlaczyk, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.
– Z przedstawicielami Komendy Głównej Policji wstępnie uzgodniliśmy, że będziemy rozmawiać z Ministerstwem Sprawiedliwości o zapewnieniu nam dostępu online do KRK. Usprawniłoby to i przyspieszyło pozyskiwanie danych niezbędnych w podejmowanych przez nas czynnościach i prowadzonych postępowaniach – dodaje.
Po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia osoby fizyczne, a także przedstawiciele spółek handlowych, stowarzyszeń i innych tego typu organizacji oraz związków zawodowych będą musieli oprócz wniosku o udostępnienie danych złożyć także dokument potwierdzający, że są upoważnieni do występowania o nie. Chyba że będą dysponować odpisem z Krajowego Rejestru Sądowego informującym, że są umocowani do reprezentowania wskazanej we wniosku instytucji bądź organizacji.
Rocznie składanych jest ponad 3 mln wniosków o dane z KRK.

Etap legislacyjny

Projekt w konsultacjach społecznych