Lepsza edukacja prawna obywateli leży w interesie nie tylko samorządu radcowskiego, ale i całego społeczeństwa - pisze prezes KRRP.

W nr 6 dodatku „Prawnik. Dziennik Gazeta Prawna” z 10-12 stycznia prezes Krajowej Rady Radców prawnych Dariusz Sałajewski pisze o w dużej mierze niewykorzystanym potencjale radców prawnych. Pomimo gruntownego przygotowania do udzielania pomocy prawnej w coraz to nowych obszarach, często brakuje im pracy i godnego wynagrodzenia.

Prezes samorządu wskazuje, że odpowiedź na te wyzwania należy rozpatrywać w kontekście interesu publicznego. Jako przykład podaje problem podniesienia świadomości i kultury prawnej społeczeństwa, którego długofalową konsekwencją będzie wzrost zapotrzebowania na prewencyjną pomoc prawną. Samorząd radcowski przyczynia się do osiągnięcia tego celu m.in. poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych na temat projektów ustaw, pracę pro bono, promocję alternatywnych metod rozstrzygania sporów oraz partnerstwo z ministerstwami w zakresie nauki alfabetu w szkołach. Sałajewski podkreśla, że państwo musi traktować samorząd radców prawnych jako partnera w rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych.