Adwokatura popiera propozycje ograniczenia czasu trwania postępowania przed Trybunałem, ale krytykuje pomysł skrócenia terminu złożenia skargi.

W ramach publicznych konsultacji w sprawie reformy systemu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności Rady Europy oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka swoje stanowisko przedstawiła Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jej zdaniem proponowane skrócenie okresu trwania postępowania powinno obejmować zwłaszcza sprawy związane najważniejszymi naruszeniami oraz naruszeniami EKPC o charakterze systemowym. Z kolei pomysł skrócenia terminu złożenia skargi z sześciu miesięcy do czterech może przyczynić się – według NRA – do osłabienia skuteczności systemu ochrony prawnej, gdyż skarżący ma często trudności ze znalezieniem prawnika z odpowiednim doświadczeniem.

NRA pozytywnie ocenia planowaną nową procedurę opinii doradczych, która przewiduje, że sądy krajowe będą mogły zwrócić się do Trybunału o opinię doradczą w kwestiach dotyczących wykładni lub stosowania Konwencji w zakresie praw i wolności człowieka, a także pomysł wybierania sędziów przy większym udziale parlamentów krajowych i organizacji pozarządowych. Ponadto adwokaci przychylają się do inicjatywy wprowadzenia alternatywnych metod rozstrzygania sporów w sprawach powtarzalnych.

W swoim stanowisku NRA wskazuje na potrzebę większego zaangażowania w wykonywanie wyroków Trybunału sędziów i prokuratorów krajowych, a także samego skarżącego i jego pełnomocnika. Według niej zasięganie przez parlamenty krajowe opinii co do zgodności projektów ustaw z Konwencją i orzecznictwem powinno stać się powszechną praktyką.

Reforma systemu Konwencji i ETPC to efekt postanowień Deklaracji z Brighton przyjętej na Konwencji wysokiego szczebla w kwietniu 2012 roku. Rezultaty prac zostaną przekazane Komitetowi Ministrów Rady Europy do 15 kwietnia 2015 roku.