Strona, która natknie się na problemy ze zdobyciem dowodu będzie mogła liczyć na pomoc sądu - m.in. taką zmianę przewiduje nowelizacja kodeksu karnego opracowana przez senatorów.

Ich projekt ma też przyspieszyć o rok wejście w życie przepisu ustanawiającego zakaz przeprowadzania i wykorzystywania dowodów uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.

Regulacje przygotowane przez senat są w rzeczywistości nowelizacją ustawy zmieniającej kodeks postępowania karnego, która wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2015 roku. Ta duża nowela rządowa wprowadza m.in. kontradyktoryjności procesu karnego. Senatorowie zauważyli jednak, że ustawa nie przyznała stronom uprawnienia do zwrócenia się do sądu z wnioskiem o zobowiązanie przeciwnika procesowego lub innego podmiotu do wydania materiału mogącego stanowić dowód w sprawie. Dlatego proponują wprowadzenie art. 168b k.p.k., zgodnie z którym sąd, działając na wniosek strony, zwróci się o wydanie przedmiotu, dokumentu lub udzielenie informacji. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy strona natknie się ze strony prokuratora na duże trudności w zdobyciu dowodu.

To już druga próba wprowadzenia takiej regulacji przez senatorów. Wówczas poprawki senatu do rządowej noweli przepadły ze względów formalnych. Obecny projekt zdobył poparcie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i wszystko wskazuje, że ma szanse na wejście w życie. Jego wątpliwości budzi jedynie sposób sformułowania przesłanki warunkującej możliwość wystąpienia przez stronę do sądu o podjęcie działań prowadzących do uzyskania dowodu. Zdaniem Seremeta trudności w zdobywaniu dowodów należy rozumieć nie tylko jako sytuację, w której nie można samodzielnie zdobyć dowodu, ale także gdy jest to możliwe, ale wymaga nadmiernych nakładów lub czasu.

Druga z poprawek zaproponowana przez senat ma na celu odciążenie sądów oraz przyspieszenie postępowań karnych. Przewiduje ona, że sąd będzie mógł przygotować uzasadnienia wyroku, ograniczając się tylko do wyjaśnienia podstawy prawnej oraz wymiaru kary. Będzie to możliwe tylko na wniosek strony postępowania.
Senatorowie planują, że projekt zmian zacznie obowiązywać od 01 lipca 2014, czyli rok wcześniej niż rządowa nowela.

EŚ/Źródło:DGP