Rada Ministrów przyjęła projekt regulacji prawnych, którego celem jest uporządkowanie przepisów dotyczących rzeczy znalezionych, rozproszonych dotychczas w różnych aktach prawnych.

Rejestr utraconych dóbr kultury

Jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu, nowe przepisy przewidują utworzenie krajowego rejestru utraconych dóbr kultury, w którym będą rejestrowane utracone zabytki, muzealia, materiały biblioteczne i archiwalne. Rejestr utraconych dóbr kultury będzie funkcjonował obok istniejącego krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

Rzeczy znalezione oddasz staroście

Przepisy nowej ustawy uwzględniają różne sytuacje oraz zróżnicowany charakter rzeczy znalezionych. Przykładowo w sytuacji, gdy znalazca nie zna tożsamości właściciela rzeczy lub nie zna miejsca zamieszkania tej osoby, będzie musiał zawiadomić starostę właściwego ze względu na miejsce swego zamieszkania lub miejsce znalezienia rzeczy. Zgodnie z projektem staroście powinny być także przekazane: znalezione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, przedmioty o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej, jeżeli ich wartość przekracza 50 zł.

Staroście powinny być również oddawane rzeczy, których cechy zewnętrzne lub umieszczone na znalezionej rzeczy znaki wskazują, że stanowi ona sprzęt lub ekwipunek wojska lub innych służb mundurowych. Ten sam obowiązek dotyczy dokumentów - legitymacji, książeczki lub zaświadczenia wojskowego- czytamy w komunikacie CIR.

Z kolei osoba, która znalazła broń, amunicję czy materiały wybuchowe musi przekazać je najbliższej jednostce Policji. Inne rzeczy, do czasu ich odbioru przez osobę uprawnioną, znalazca będzie mógł przechowywać sam.

Znaleźne

Zgodnie z nowymi przepisami znalazca, będzie mógł żądać znaleźnego w wysokości jednej dziesiątej wartości rzeczy. Warunkiem jest zgłoszenie takiego roszczenia najpóźniej w chwili wydania rzeczy osobie uprawnionej do odbioru- wynika z projektu.

Ponadto znalazcy będzie przysługiwać nagroda, jeśli znaleziona przez niego rzecz jest zabytkiem i stała się własnością Skarbu Państwa- czytamy w komunikacie.

Projektowana ustawa przewiduje także zmiany w Kodeksie cywilnym. W sytuacji, gdy rzecz nie zostanie odebrana przez osobę uprawnioną w ciągu roku od doręczenia wezwania do odbioru lub w ciągu dwóch lat od znalezienia - rzecz może stać się własnością znalazcy.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Kiedy nieruchomość jest zabytkiem?